Muzeum Polski
Zapraszamy na wirtualny spacer po zbiorach Muzeum Polski.

Nasze zasoby

Przeglądaj wszystkie zasoby zgromadzone w serwisie Muzeum Polski.

1927 r.

Brama Oruńska

Brama Oruńska, widok w kierunku południowym. Stan przed rozbiórką.
1895 r.

Widok z ulicy na Forsthaus

Końcowy fragment Jäschkentalerweg (Jaśkowa Dolina) i widoczna w oddali restauracja w stylu szwajcarskim Forsthaus. W prawo widoczny letni ogródek restauracyjny a poniżej tereny jeszcze nie wykorzystane pod korty tenisowe.
ok. 1910 r.

Kanał portowy w Nowym Porcie

Widok na kanał portowy z okolic latarni morskiej w kierunku wschodnim. Z lewej strony Westerplatte.
ok. 1900 r.

Kamienice przy ul. Chlebnickiej.

Kamienice przy ul. Chlebnickiej poczynając od nr 14 (Dom Schleffiów) w wersji zwykłej kamienicy i dalej nr 15 oraz nr 16 czyli Dom Angielski.
ok. 1890 r.

Wielka Sala Loży

Wielka Sala Loży wolnomularskiej "Eugenia", znajdującej się na rogu Targu Rakowego i Huciska.
ok. 1910 r.

Zabudowa ulicy św. Ducha

Nieistniejąca zabudowa południowej pierzei ul. św. Ducha pomiędzy ul. Szewską (z prawej strony) a widoczną z lewej Kaplicą Królewską.
ok. 1890 r.

Martwa Wisła i Twierdza Wisłoujście

Fragment Martwej Wisły na wysokości Twierdzy Wisłoujście. W głębi pośrodku dostrzec można istniejący po dziś dzień budynek w którym mieścił się Komisariat Wodny Policji oraz nieistniejący już kościół św. Olafa.
ok. 1890 r.

Akwedukt Kanału Raduni nad fosą miejską

Zdjęcie wykonane z obecnych okolic Targu Drzewnego na styku z ul. Hucisko. W głębi widoczne budynki Zarządu Prowincji "Landeshausu" (w prawo z wieżyczkami) a w okresie 1920-1939 Sejmiku WMG oraz w lewo budynek Nadprezydentury (Kgl. Regierung) a w latach międzywojennych, siedziba gdańskiego Senatu
ok. 1910 r.

Mały i Wielki Młyn

Wschodni fragment rozwidlenia Kanału Raduni i widoczne budynki Małego (na pierwszym planie) i Wielkiego Młyna (w głębi z lewej) oraz z prawej fragment Gewerbeschule (Szkoły Dokształcającej). Urzeka susząca się pościel :)

Willa Steffens

Willa Steffens położona przy ul. Jaśkowa Dolina (Jäschkentaler Weg) pod nr 15. Przed nią staw na Potoku Jaśkowym. Współcześnie miast łabędzi pływają kaczki.
1915 r.

Ul. Łagiewniki

Brak opisu
1915 r.

Wrzeszczański rynek

Centralne miejsce Wrzeszcza czyli rynek (Markt) i ulice Grunwaldzka (wówczas Hauptstrasse), Jaśkowa Dolina (w lewo) i Konopnickiej (w prawo). Współcześnie oprócz skwerku, fontanny i miejskiej toalety (przy wjeździe w ul. Partyzantów) nie ostało się nic.
1890 r.

Skrzyżowanie ulic Jesionowej i Grunwaldzkiej

Budynki na skrzyżowaniu ulic Jesionowej i Grunwaldzkiej w końcu XIX wieku.
1928 r.

Dom Cechu Młynarzy

Zabudowa "tarczy" czyli rozwidlenia Kanału Raduni z budynkami Domu Cechu Młynarzy, przeniesionego z miejsca poza kadrem z lewej strony ok. 35 lat wcześniej i Wielkiego Młyna. Zdjęcie wykonano od strony ul. Korzennej przez Henryka Poddębskiego.
ok. 1920 r.

Hotel "Continetal" przy ul. Elisabethwall (Wały Jagiellońskie)

Wschodnia pierzeja Elisabethwall (Wały Jagiellońskie) na odcinku od wjazdu w ul. Elżbietańską (z lewej) w kierunku Huciska.
1912 r.

Brama Żuławska zwana też Elbląską

Brama Żuławska (Werder Tor) stanowiła wjazd do miasta od strony wschodniej i znajdowała się w systemie zewnętrznego pierścienia umocnień Gdańska. Widok w kierunku zachodnim.
ok. 1900 r.

Zachodnia część Targu Drzewnego

Fragment Targu Drzewnego. Na prawo Hotel Deutsches Haus, zaś w głębi widoczny budynek Landeshausu (Zarząd Prowincji) który w okresie Wolnego Miasta Gdańska pełnił funkcję gdańskiego parlamentu.
1912 r.

Brama Żuławska zwana też Elbląską

Brama zewnętrznych fortyfikacji miasta (Werder Tor) prowadząca w kierunku Żuław, widok w kierunku wschodnim.
ok. 1920 r.

Zimowa panorama Gdańska

Panorama miasta widziana z wieży kościoła św. Barbary w kierunku zachodnim.
ok. 1930 r.

Park przy szpitalu Najświętszej Maryi Panny (St.Marien-Krankenhaus) na Dolnym Mieście.

Przyszpitalny park dla pacjentów ośrodka. W głębi widoczny kościół Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Łąkowej.
1905 r.

Panorama zachodniej części Nowego Portu

Widok z wieży kościoła św. Jadwigi na zabudowę wzdłuż ul. Oliwskiej. W głębi na lewo koszary 128 pułku piechoty, w prawo z dymiącym kominem rafineria cukru a pomiędzy nimi charakterystyczne zwieńczenie budynku poczty oraz latarnia morska.
1905 r.

Długie Pobrzeże

Długie Pobrzeże i przystanie statków pływających do Helu, Sopotu, Nowego Portu itd Po lewej widoczny fragment Domu Angielskiego, z prawej Dom Przyrodników.
1983 r.

Spichrze (od lewej) Oliwski, Miedź i Panna

Trwa odbudowa spichlerzy położonych na Ołowiance, w których znajdować się będzie miejsce dla zgromadzonych eksponatów Muzeum Morskiego w Gdańsku a za lat kilka zacumuje przy nabrzeżu s/s Sołdek, pierwszy statek zbudowany w gdańskiej stoczni po wojnie.
ok. 1900 r.

Forsthaus

Dom Leśniczego "Forsthaus" zbudowany został w 1884 r. lecz po kilku latach (ok. 1897) pełnił już funkcję lokalu restauracyjnego.
1983 r.

Dom Angielski - akademik gdańskiej ASP

Wschodni fragment południowej pierzei ul. Chlebnickiej wraz z wyróżniającą sie bryłą Domu Angielskiego. Z prawej strony fragment Domu Schlieffów którego oryginalna elewacja znajduje się na berlińskiej Wyspie Pawiej, z lewej Brama Chlebnicka.
1972 r.

Kościół św. Brygidy

Zrujnowany kościół św. Brygidy na Starym Mieście.
ok. 1880 r.

Brama Długouliczna

Brama ulicy Długiej, po odbudowie powojennej nazwana Bramą Złotą. Widoczna w przejeździe podstawa Wieży Więziennej.
ok. 1930 r.

Najefektowniejsza pierzeja Długiego Targu

Budynki północnej pierzei Długiego Targu, m.in. z Goebel Haus (nr 39), Złotą Kamienicą (Speymann Haus), Nowym Domem Ławy, Dworem Artusa i innymi.
ok. 1930 r.

Fontanna Neptuna i Dwór Artusa

Fontanna Neptuna, Dwór Artusa, fragment Ratusza Głównego Miasta i wieża Bazyliki Mariackiej czyli najbardziej rozpoznawalne symbole Gdańska.
1952 r.

Nowy Dom Ławy

Odbudowa Nowego Domu Ławy. Z archiwum PKZ - M. Tymiński
ok. 1930 r.

Żuraw

Żuraw widziany z Ołowianki
1953 r.

Ruiny kamienic nr 112 i 113 przy ul. Ogarnej

Ruiny kamienic nr 112 i 113 przy ul. Ogarnej. Z archiwum PKZ - M. Tymiński
1958 r.

Brama Zielona

Widok z Długiego Targu na odbudowaną Zieloną Bramę. Z archiwum PKZ - A. Wołosewicz
1952 r.

Odbudowa Dworu Artusa, Domu Ławy i Długi Targ 42

Powojenna odbudowa Dworu Artusa, Domu Ławy i Długiego Targu 42, najbardziej reprezentacyjnego fragmentu Długiego Targu. Z archiwum PKZ - M. Tymiński
1952 r.

Ruiny Domu Przyrodników i Bramy Mariackiej

Ruiny Domu Przyrodników i Bramy Mariackiej, widok z Wyspy Spichrzów. Z archiwum PKZ - M. Tymiński
1952 r.

Brama Mariacka

Widok na ruiny Bramy Mariackiej z ul. Mariackiej. Z archiwum PKZ - M. Tymiński
ok. 1950 r.

Brama Mariacka i wieża Domu Przyrodników

Ruiny Domu Przyrodników oraz Bramy Mariackiej, widok z Wyspy Spichrzów. Z archiwum PKZ - M. Tymiński
1933 r.

Sala Dworu Artusa

Sala Dworu Artusa, miejsce spotkań gdańskiego patrycjatu i bogatego mieszczaństwa.
1925 r.

Angielska Grobla

Fragment Angielskiej Grobli w kierunku Szafarni. W głębi widać "Dom pod Murzynkiem".
1928 r.

Ulica Dubois (Osterzeile)

Nowa zabudowa dzielnicowa, tu wzdłuż ul. Osterzeile (Dubois) powstała w końcu lat 20-tych XX wieku. W głębi z lewej zabudowa ul. Ringstraße (Kościuszki) natomiast z prawej pusta przestrzeń którą zajmie Ostseestrasse czyli dzisiejsza ul. Hallera.
ok. 1910 r.

Dwór Mon Plaisir

Dwór rodziny Uphagenów, najbardziej znany jako Pałac Ślubów.
1895 r.

Dworzec Brama Wyżynna (Hohetor Bahnhof)

Dworzec Brama Wyżynna znajdował się poza wałami obronnymi Śródmieścia ale dostęp do jego peronów był jedynie od strony ul. Promenade (3 Maja). Widok z bastionu św. Elżbiety z czasów początków rozbiórki wałów. Powyżej dworca Szkoła Wojenna oraz w tle widoczne Grodzisko.
1895 r.

Bliza, latarnia morska

Latarnia morska powstała w Nowym Porcie w roku 1758. Początkowo palono w niej węgiel który dawał światło, w roku 1819 uruchomiono lampę gazową, natomiast w roku 1887 było światło elektryczne. Z względu na rozwój portu, położenie latarni oraz jej niewystarczającą wysokość, wszystko to sprawiło, że postanowiono wybudować nową wyższą latarnie w innym miejscu a tę zburzyć, co nastąpiło w roku 1896.
ok. 1910 r.

Elegancka kamienica przy Karrenwall

Kamienica położona przy ul. Karrenwall (Okopowa) w miejscu dawnych umocnień zachodnich Gdańska. Współcześnie w jej lewej części a także kamienicy z lewej strony, jest wjazd w ul. Podwale Przedmiejskie. Z prawej strony, fragment budynku d. Zakładu Ubezpieczeń (dziś Woj. Komenda Policji), z lewej fragment d. Poilzeipraesidium (dziś ABW) oraz hełm synagogi.
1925 r.

Willa Schrey

Widok z ul. Jaśkowa Dolina (Jäschkentaler Weg) na willę pod współczesnym nr 19. Budynek ten powstał na potrzeby tajnego radcy Otto Schreya, który znalazł się w Gdańsku z misją budowy fabryki wagonów (Danziger Waggonfabrik). Sam p. Otto zarządzał zakładem do roku 1911, kiedy to przeniesiono go na wyższe stanowisko z zadaniem scalenia wszystkich fabryk wagonów w Niemczech. Na pierwszym planie ogrodzenie obiektu Jaśkowa Dolina 17 (mały fragmencik widać z prawej strony) które zostało rozebrane i odtworzone z powodu poszerzenia pasa drogowego ulicy, na przełomie lat 60-70- tych XX w.
1905 r.

Kaplica Królewska

Wejście od strony ul. św. Ducha do Kaplicy Królewskiej. Ta barokowa budowla zbudowana została w latach 1678-1681 jako tymczasowa kaplica dla katolików na czas zajęcia Bazyliki Mariackiej przez protestantów. Powstała z środków finansowych pozostawionych w testamencie przez Prymasa Rzeczpospolitej Andrzeja Olszowskiego oraz darowiźnie króla Jana III Sobieskiego.
1907 r.

Długie Ogrody

Widok północnej pierzei Długich Ogrodów w kierunku zachodnim. Za widocznym płotem, koszary szykowane do rozbiórki. W głębi widoczna nieistniejąca nawa kościoła św. Barbary.
1905 r.

Widok na zabudowania Brabanku

Panorama z Polskiego Haka na Motławę i Brabank.
1925 r.

Dworek przy Jaśkówce

Zabytkowy dworek z końca XVIII wieku, znajdujący się przy ul. Jaśkowa Dolina (d. Jäschkentaler Weg) pod nr 17 (dawniej nr 9).
1907 r.

Koszary przy Długich Ogrodach

Budynek powstały w 1766 r i znajdujący się przy Długich Ogrodach. To tu m.in. skoszarowane były niektóre pododdziały Przybocznego Pułku Huzarów (Leibhusaren Regiment) zanim trafiły do nowo zbudowanej jednostki przy ul. Słowackiego. Stan przed całkowitym wyburzeniem, przez lewe skrzydło budynku otworzony będzie wjazd w ul. Seredyńskiego.
1925 r.

Brama Oruńska

Brama Oruńska strzegąca wjazdu od strony południowej. Stanowiła fragment zewnętrznych umocnień fortyfikacyjnych i powstała w roku 1656. Rozebrana ok. 1927 roku. Widok od strony południowej.
1927 r.

Panorama południowej części śródmieścia Gdańska

Widok na południową część miasta z okolic Biskupiej Góry. U dołu Kanał Raduni, kolejno droga łącząca śródmieście z Orunią oraz jeszcze istniejącą Bramę Oruńską i powyżej tory kolejowe trasy do Tczewa.
ok. 1910 r.

Przedproże domu Piwna 12

Przedproże oraz portal kamienicy pod nr 12, w której to mieścił się sklep z spirytualiami Adolfa von Niemierskiego.
ok. 1920 r.

Dom pod Murzynem

Niewielki pałacyk w stylu "rokoko" zbudowany w latach 1728-33 przez Krzysztofa Strzyckiego, gdańskiego kamieniarza zwanego też "lichym murzynem", co dało wyraz w umieszczeniu na portalu głowy młodego Murzyna.
ok. 1930 r.

Widok z wieży Ratusza Głównego Miasta

Widok z Ratusza Głównego Miasta na wieżę Bazyliki Mariackiej. Widoczne dzwony ratuszowego carillonu.
ok. 1980 r.

Ruiny spichlerzy od prawej "Panna", "Miedź", Oliwski

Zrujnowane spichlerze na Ołowiance podczas prac rekonstrukcyjnych przewidzianych na sale wystawowe Muzeum Morskiego.
ok. 1930 r.

Gdański Żuraw

Widok z Szafarni na Żuraw. Z prawej strony spichlerze na Ołowiance, z lewej fragment "magazynów śledziowych" na Wyspie Spichrzów.
1935 r.

Długa 17/18

Kamienice przy ul. Długiej pod nr 17/18. Z prawej fragment 16, z lewej nr 19 (w remoncie).
ok. 1920 r.

Sień Gdańska

Obszerny hol w Nowym Domu Ławy zwany Sienią Gdańską (Danziger Diele), służył od 1901 r. jako miejsce ekspozycji różnych dzieł gdańskich rzemieślników, w sporej części pochodzące kolekcji Lessera Giełdzińskiego.
ok. 1910 r.

Park Uphagena

Wypoczynek w wrzeszczańskim Parku Uphagena w letnie dni.
ok. 1910 r.

Korty tenisowe przy Jaśkowej Dolinie

Korty tenisowe położone przy ul. Jaśkowa Dolina położone naprzeciwko Jaśkowego Placu (w głębi).
ok. 1910 r.

Park Uphagena

Widok z Parku Uphagena na początkowy fragment dzisiejszej Al. Grunwaldzkiej w kierunku Wielkiej Alei. Z lewej strony ogrodzenie Willi Paschkego.
ok. 1900 r.

Kamienice przy Długim Pobrzeżu

Kamienice położone przy Długim Pobrzeżu, z prawej fragment Domu Przyrodników.
1981-05-03.

Manifestacja pod pomnikiem Sobieskiego

W dn. 3 maja 1981 r. zorganizowano pierwszą swobodną manifestację ku czci uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Autor: Marek Kaliszczak
1981-05-03.

Manifestacja na ul. św. Ducha.

Tłumy zebrane pod Bazyliką Mariacką w święto 3 Maja, idą ul. św. Ducha w kierunku pomnika Sobieskiego. Autor: Marek Kaliszczak
1981-05-03.

Transparent pod pomnikiem Sobieskiego

Pomnik Jana III Sobieskiego w Gdańsku, stał się 3 maja 1981 r. centralnym punktem obchodów święta uchwalenia Konstytucji. W głębi budynek PZU, skąd "smutni" panowie z SB itp służb, utrwalali "pamiątkowe" zdjęcia bywalcom manifestacji. Autor: Marek Kaliszczak
1981-05-03.

Pomnik króla Jana III Sobieskiego

Widok pomnika po manifestacji organizowanej przez Ruch Młodej Polski. Autor: Marek Kaliszczak
1981-05-03.

Dom Prasy

Część zespołu zwanego Domem Prasy, w których pomieszczeniach mieściły się drukarnia i dział ogłoszeń. Autor: Marek Kaliszczak
1981-05-03.

Pochód 3 Majowy na ul. Piwnej.

Tworzenie pochodu obchodów święta 3 Maja organizowanego przez Ruch Młodej Polski, na ulicy Piwnej. Autor: Marek Kaliszczak
1981-05-03.

Pod pomnikiem Sobieskiego

Manifestacja 3-io Majowa organizowana przez Ruch Młodej Polski po pomnikiem króla Jana III Sobieskiego. Autor: Marek Kaliszczak
1981-05-03.

Targ Drzewny

Manifestacja z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, zgromadziła wiele osób pod pomnikiem Sobieskiego, zajmując także Targ Drzewny. Manifestacja 3-io Majowa organizowana przez Ruch Młodej Polski po pomnikiem króla Jana III Sobieskiego. Autor: Marek Kaliszczak
1887 r.

Handel rybami

Handlujący rybami na Rybackim Pobrzeżu. Dalej widoczne kamieniczki przy ul. Wartkiej.
ok. 1900 r.

Kościół św. Katarzyny

Widok na kościół św. Katarzyny spod budynku (z lewej) Szkoły Dokształcającej (Gewerbeschule). Po prawej stronie mur i dach Wielkiego Młyna.
ok. 1920 r.

Przytułek dla wdów Fundacji Rennerów

"Przytułek do wdów Fundacji Rennerów", dworek w barokowym stylu, powstał w roku 1724 i miał służyć jako dom opieki dla "starszych wiekiem upadłych panien". Znajdował się przy ul. Am Olivaer Thor i miał nr 9. Budynek wojnę przetrwał choć w części był zniszczony i jeszcze w latach 60-tych zamieszkany. Potem został rozebrany a teren zajęła zajezdnia autobusowa przy ul. Jana z Kolna. Dokoła widoczne kamienice przy ul. Gdyńskich Kosynierów d. Rennerstiftgasse
1905 r.

Molo w Brzeźnie

Widok na brzeźnieńskie molo z tarasu Hali Plażowej.
1905 r.

Molo i Łazienki w Brzeźnie

Widok z Hali Plażowej na brzeźnieńskie molo oraz łazienki kąpielowe położne na plaży. W głębi wejście do gdańskiego portu.
1905 r.

Hala Plażowa

Widok na Halę Plażową w Brzeźnie od strony Parku Zdrojowego.
1905 r.

Hala Plażowa

Widok na Halę Plażową z brzeźnieńskiego mola spacerowego.
ok. 1910 r.

Długie Pobrzeże

Widok na Długie Pobrzeże z Wyspy Spichrzów. Z prawej Dom Przyrodników.
ok. 1900 r.

Most Krowi

Widok na Most Krowi z środkowej części Wyspy Spichrzów. W głębi Zielona Brama.

Informacja dotycząca plików cookies.

Informujemy, iż w celu zapewnienia prawidłowej pracy naszego serwisu oraz dostosowania go do Państwa potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies.

Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki.

Dalsze korzystanie z naszego serwisu oznacza, że użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.

 Zamknij