Muzeum Polski
Zintegrowany system prezentacji zdigitalizowanych zasobów archiwalnych i zabytkowych.
Zapraszamy na wirtualny spacer po zbiorach Muzeum Polski.

Nasze zasoby

Przeglądaj wszystkie zasoby zgromadzone w serwisie Muzeum Polski.

ok. 1930 r.

Najefektowniejsza pierzeja Długiego Targu

Budynki północnej pierzei Długiego Targu, m.in. z Goebel Haus (nr 39), Złotą Kamienicą (Speymann Haus), Nowym Domem Ławy, Dworem Artusa i innymi.
ok. 1930 r.

Fontanna Neptuna i Dwór Artusa

Fontanna Neptuna, Dwór Artusa, fragment Ratusza Głównego Miasta i wieża Bazyliki Mariackiej czyli najbardziej rozpoznawalne symbole Gdańska.
1952 r.

Nowy Dom Ławy

Odbudowa Nowego Domu Ławy. Z archiwum PKZ - M. Tymiński
ok. 1930 r.

Żuraw

Żuraw widziany z Ołowianki
1953 r.

Ruiny kamienic nr 112 i 113 przy ul. Ogarnej

Ruiny kamienic nr 112 i 113 przy ul. Ogarnej. Z archiwum PKZ - M. Tymiński
1958 r.

Brama Zielona

Widok z Długiego Targu na odbudowaną Zieloną Bramę. Z archiwum PKZ - A. Wołosewicz
1952 r.

Odbudowa Dworu Artusa, Domu Ławy i Długi Targ 42

Powojenna odbudowa Dworu Artusa, Domu Ławy i Długiego Targu 42, najbardziej reprezentacyjnego fragmentu Długiego Targu. Z archiwum PKZ - M. Tymiński
1952 r.

Ruiny Domu Przyrodników i Bramy Mariackiej

Ruiny Domu Przyrodników i Bramy Mariackiej, widok z Wyspy Spichrzów. Z archiwum PKZ - M. Tymiński
1952 r.

Brama Mariacka

Widok na ruiny Bramy Mariackiej z ul. Mariackiej. Z archiwum PKZ - M. Tymiński
ok. 1950 r.

Brama Mariacka i wieża Domu Przyrodników

Ruiny Domu Przyrodników oraz Bramy Mariackiej, widok z Wyspy Spichrzów. Z archiwum PKZ - M. Tymiński
1933 r.

Sala Dworu Artusa

Sala Dworu Artusa, miejsce spotkań gdańskiego patrycjatu i bogatego mieszczaństwa.
1925 r.

Angielska Grobla

Fragment Angielskiej Grobli w kierunku Szafarni. W głębi widać "Dom pod Murzynkiem".
1928 r.

Ulica Dubois (Osterzeile)

Nowa zabudowa dzielnicowa, tu wzdłuż ul. Osterzeile (Dubois) powstała w końcu lat 20-tych XX wieku. W głębi z lewej zabudowa ul. Ringstraße (Kościuszki) natomiast z prawej pusta przestrzeń którą zajmie Ostseestrasse czyli dzisiejsza ul. Hallera.
ok. 1910 r.

Dwór Mon Plaisir

Dwór rodziny Uphagenów, najbardziej znany jako Pałac Ślubów.
1895 r.

Dworzec Brama Wyżynna (Hohetor Bahnhof)

Dworzec Brama Wyżynna znajdował się poza wałami obronnymi Śródmieścia ale dostęp do jego peronów był jedynie od strony ul. Promenade (3 Maja). Widok z bastionu św. Elżbiety z czasów początków rozbiórki wałów. Powyżej dworca Szkoła Wojenna oraz w tle widoczne Grodzisko.
1895 r.

Bliza, latarnia morska

Latarnia morska powstała w Nowym Porcie w roku 1758. Początkowo palono w niej węgiel który dawał światło, w roku 1819 uruchomiono lampę gazową, natomiast w roku 1887 było światło elektryczne. Z względu na rozwój portu, położenie latarni oraz jej niewystarczającą wysokość, wszystko to sprawiło, że postanowiono wybudować nową wyższą latarnie w innym miejscu a tę zburzyć, co nastąpiło w roku 1896.
ok. 1910 r.

Elegancka kamienica przy Karrenwall

Kamienica położona przy ul. Karrenwall (Okopowa) w miejscu dawnych umocnień zachodnich Gdańska. Współcześnie w jej lewej części a także kamienicy z lewej strony, jest wjazd w ul. Podwale Przedmiejskie. Z prawej strony, fragment budynku d. Zakładu Ubezpieczeń (dziś Woj. Komenda Policji), z lewej fragment d. Poilzeipraesidium (dziś ABW) oraz hełm synagogi.
1925 r.

Willa Schrey

Widok z ul. Jaśkowa Dolina (Jäschkentaler Weg) na willę pod współczesnym nr 19. Budynek ten powstał na potrzeby tajnego radcy Otto Schreya, który znalazł się w Gdańsku z misją budowy fabryki wagonów (Danziger Waggonfabrik). Sam p. Otto zarządzał zakładem do roku 1911, kiedy to przeniesiono go na wyższe stanowisko z zadaniem scalenia wszystkich fabryk wagonów w Niemczech. Na pierwszym planie ogrodzenie obiektu Jaśkowa Dolina 17 (mały fragmencik widać z prawej strony) które zostało rozebrane i odtworzone z powodu poszerzenia pasa drogowego ulicy, na przełomie lat 60-70- tych XX w.
1905 r.

Kaplica Królewska

Wejście od strony ul. św. Ducha do Kaplicy Królewskiej. Ta barokowa budowla zbudowana została w latach 1678-1681 jako tymczasowa kaplica dla katolików na czas zajęcia Bazyliki Mariackiej przez protestantów. Powstała z środków finansowych pozostawionych w testamencie przez Prymasa Rzeczpospolitej Andrzeja Olszowskiego oraz darowiźnie króla Jana III Sobieskiego.
1907 r.

Długie Ogrody

Widok północnej pierzei Długich Ogrodów w kierunku zachodnim. Za widocznym płotem, koszary szykowane do rozbiórki. W głębi widoczna nieistniejąca nawa kościoła św. Barbary.
1905 r.

Widok na zabudowania Brabanku

Panorama z Polskiego Haka na Motławę i Brabank.
1925 r.

Dworek przy Jaśkówce

Zabytkowy dworek z końca XVIII wieku, znajdujący się przy ul. Jaśkowa Dolina (d. Jäschkentaler Weg) pod nr 17 (dawniej nr 9).
1907 r.

Koszary przy Długich Ogrodach

Budynek powstały w 1766 r i znajdujący się przy Długich Ogrodach. To tu m.in. skoszarowane były niektóre pododdziały Przybocznego Pułku Huzarów (Leibhusaren Regiment) zanim trafiły do nowo zbudowanej jednostki przy ul. Słowackiego. Stan przed całkowitym wyburzeniem, przez lewe skrzydło budynku otworzony będzie wjazd w ul. Seredyńskiego.
1925 r.

Brama Oruńska

Brama Oruńska strzegąca wjazdu od strony południowej. Stanowiła fragment zewnętrznych umocnień fortyfikacyjnych i powstała w roku 1656. Rozebrana ok. 1927 roku. Widok od strony południowej.
1927 r.

Panorama południowej części śródmieścia Gdańska

Widok na południową część miasta z okolic Biskupiej Góry. U dołu Kanał Raduni, kolejno droga łącząca śródmieście z Orunią oraz jeszcze istniejącą Bramę Oruńską i powyżej tory kolejowe trasy do Tczewa.
ok. 1910 r.

Przedproże domu Piwna 12

Przedproże oraz portal kamienicy pod nr 12, w której to mieścił się sklep z spirytualiami Adolfa von Niemierskiego.
ok. 1920 r.

Dom pod Murzynem

Niewielki pałacyk w stylu "rokoko" zbudowany w latach 1728-33 przez Krzysztofa Strzyckiego, gdańskiego kamieniarza zwanego też "lichym murzynem", co dało wyraz w umieszczeniu na portalu głowy młodego Murzyna.
ok. 1930 r.

Widok z wieży Ratusza Głównego Miasta

Widok z Ratusza Głównego Miasta na wieżę Bazyliki Mariackiej. Widoczne dzwony ratuszowego carillonu.
ok. 1980 r.

Ruiny spichlerzy od prawej "Panna", "Miedź", Oliwski

Zrujnowane spichlerze na Ołowiance podczas prac rekonstrukcyjnych przewidzianych na sale wystawowe Muzeum Morskiego.
ok. 1930 r.

Gdański Żuraw

Widok z Szafarni na Żuraw. Z prawej strony spichlerze na Ołowiance, z lewej fragment "magazynów śledziowych" na Wyspie Spichrzów.
1935 r.

Długa 17/18

Kamienice przy ul. Długiej pod nr 17/18. Z prawej fragment 16, z lewej nr 19 (w remoncie).
ok. 1920 r.

Sień Gdańska

Obszerny hol w Nowym Domu Ławy zwany Sienią Gdańską (Danziger Diele), służył od 1901 r. jako miejsce ekspozycji różnych dzieł gdańskich rzemieślników, w sporej części pochodzące kolekcji Lessera Giełdzińskiego.
ok. 1910 r.

Park Uphagena

Wypoczynek w wrzeszczańskim Parku Uphagena w letnie dni.
ok. 1910 r.

Korty tenisowe przy Jaśkowej Dolinie

Korty tenisowe położone przy ul. Jaśkowa Dolina położone naprzeciwko Jaśkowego Placu (w głębi).
ok. 1910 r.

Park Uphagena

Widok z Parku Uphagena na początkowy fragment dzisiejszej Al. Grunwaldzkiej w kierunku Wielkiej Alei. Z lewej strony ogrodzenie Willi Paschkego.
ok. 1900 r.

Kamienice przy Długim Pobrzeżu

Kamienice położone przy Długim Pobrzeżu, z prawej fragment Domu Przyrodników.
1981-05-03.

Manifestacja pod pomnikiem Sobieskiego

W dn. 3 maja 1981 r. zorganizowano pierwszą swobodną manifestację ku czci uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Autor: Marek Kaliszczak
1981-05-03.

Manifestacja na ul. św. Ducha.

Tłumy zebrane pod Bazyliką Mariacką w święto 3 Maja, idą ul. św. Ducha w kierunku pomnika Sobieskiego. Autor: Marek Kaliszczak
1981-05-03.

Transparent pod pomnikiem Sobieskiego

Pomnik Jana III Sobieskiego w Gdańsku, stał się 3 maja 1981 r. centralnym punktem obchodów święta uchwalenia Konstytucji. W głębi budynek PZU, skąd "smutni" panowie z SB itp służb, utrwalali "pamiątkowe" zdjęcia bywalcom manifestacji. Autor: Marek Kaliszczak
1981-05-03.

Pomnik króla Jana III Sobieskiego

Widok pomnika po manifestacji organizowanej przez Ruch Młodej Polski. Autor: Marek Kaliszczak
1981-05-03.

Dom Prasy

Część zespołu zwanego Domem Prasy, w których pomieszczeniach mieściły się drukarnia i dział ogłoszeń. Autor: Marek Kaliszczak
1981-05-03.

Pochód 3 Majowy na ul. Piwnej.

Tworzenie pochodu obchodów święta 3 Maja organizowanego przez Ruch Młodej Polski, na ulicy Piwnej. Autor: Marek Kaliszczak
1981-05-03.

Pod pomnikiem Sobieskiego

Manifestacja 3-io Majowa organizowana przez Ruch Młodej Polski po pomnikiem króla Jana III Sobieskiego. Autor: Marek Kaliszczak
1981-05-03.

Targ Drzewny

Manifestacja z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, zgromadziła wiele osób pod pomnikiem Sobieskiego, zajmując także Targ Drzewny. Manifestacja 3-io Majowa organizowana przez Ruch Młodej Polski po pomnikiem króla Jana III Sobieskiego. Autor: Marek Kaliszczak
1887 r.

Handel rybami

Handlujący rybami na Rybackim Pobrzeżu. Dalej widoczne kamieniczki przy ul. Wartkiej.
ok. 1900 r.

Kościół św. Katarzyny

Widok na kościół św. Katarzyny spod budynku (z lewej) Szkoły Dokształcającej (Gewerbeschule). Po prawej stronie mur i dach Wielkiego Młyna.
ok. 1920 r.

Przytułek dla wdów Fundacji Rennerów

"Przytułek do wdów Fundacji Rennerów", dworek w barokowym stylu, powstał w roku 1724 i miał służyć jako dom opieki dla "starszych wiekiem upadłych panien". Znajdował się przy ul. Am Olivaer Thor i miał nr 9. Budynek wojnę przetrwał choć w części był zniszczony i jeszcze w latach 60-tych zamieszkany. Potem został rozebrany a teren zajęła zajezdnia autobusowa przy ul. Jana z Kolna. Dokoła widoczne kamienice przy ul. Gdyńskich Kosynierów d. Rennerstiftgasse
1905 r.

Molo w Brzeźnie

Widok na brzeźnieńskie molo z tarasu Hali Plażowej.
1905 r.

Molo i Łazienki w Brzeźnie

Widok z Hali Plażowej na brzeźnieńskie molo oraz łazienki kąpielowe położne na plaży. W głębi wejście do gdańskiego portu.
1905 r.

Hala Plażowa

Widok na Halę Plażową w Brzeźnie od strony Parku Zdrojowego.
1905 r.

Hala Plażowa

Widok na Halę Plażową z brzeźnieńskiego mola spacerowego.
ok. 1910 r.

Długie Pobrzeże

Widok na Długie Pobrzeże z Wyspy Spichrzów. Z prawej Dom Przyrodników.
ok. 1900 r.

Most Krowi

Widok na Most Krowi z środkowej części Wyspy Spichrzów. W głębi Zielona Brama.
ok. 1910 r.

Dwór Uphagenów (Mon Plaisir)

Dwór rodziny Uphagenów powstały w roku 1814 i znany najbardziej jako Pałac Ślubów.
ok. 1890 r.

Ślizgawka na fosie

Zimą fosy obwałowań miejskich zamieniano na ślizgawki. Ta tutaj, położona obok Bramy Wyżynnej, dekorowana była drzewkami świerkowymi a dla bywalców zbudowano tymczasowe obiekty towarzyszące ku ich wygodzie.
ok. 1910 r.

Dworzec kolejowy Brama Nizinna

Dworzec kolejowy Brama Nizinna był pierwszym dworcem w Gdańsku i był odnogą linii kolejowej Berlin - Królewiec. Powstał w 1852 r po długich i ciężkich negocjacjach z władzami wojskowymi, bardzo niechętnymi do robienia jakichkolwiek wyłomów w liniach fortyfikacyjnych miasta. Po zbudowaniu linii Tczew - Słupsk poniżej ulicy 3 Maja, jeszcze w roku 1896 zlikwidowano tu odprawy pasażerskie i obsługiwano tu tylko ruch towarowy. Widok z ul. Toruńskiej.
1896 r.

Widok na Bastion św. Elżbiety

Po likwidacji wałów i fos zachodnich fortyfikacji, przyszedł czas budowy nowych ulic. Bliżej widoczna ul. Elisabethwall czyli północny fragment Wałów Jagiellońskich oraz od prawej skośnie w górę ul. Podwale Grodzkie (Stadtgraben). W tle budynki urzędowe przy Nowych Ogrodach.
ok. 1910 r.

Baszta Łabędź

Widok na Basztę łabędź z Targu Rybnego.
1906 r.

Teatr Miejski

Teatr Miejski (Stadttheater) powstał w 1801 r miał szkieletową konstrukcją drewnianą obmurowaną z zewnątrz cegłą i posiadał widownię na 1600 miejsc, głównie stojących. W tym stanie (po wielu niewielkich przeróbkach) przetrwał do roku 1934, kiedy to został wyburzony i wybudowany na nowo.
1902 r.

Kościół Wniebowzięcia

Kościół Wniebowzięcia w Nowym Porcie budowany z muru pruskiego od roku 1839, został poświęcony 23 maja 1841. Jego istnienie było krótkie i skończyło się w roku 1904 wyburzeniem, gdy od roku 1903 rozpoczęto tuż za nim, budowę dużego ceglanego kościoła Niepokalanego Serca Maryi dawniej znanego jako Kościół Wniebowstąpienia. Widok w kierunku wschodnim.
ok. 1920 r.

Szpital Miejski oddział Chirurgii

Szpital przy Rogaczewskiego (Sandgrube) był specjalistycznym oddziałem chirurgicznym lazaretu przy Dyrekcyjnej.który powstawał w latach 1885-86 a oddany do użytku, pod koniec 1887 r. W roku 1911 oddział został przeniesiony do nowego szpitala na Dębinkach, natomiast w obiekcie znalazły swe miejsce przychodnie i polikliniki lekarskie a także miejski zespól pomocy społecznej. Od 1949 r. mieści się tutaj Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych
ok. 1930 r.

Szpital Miejski

Budynki oddziałów Szpitala Miejskiego ( Stadtliche Krankenhaus). Szpital został otwarty w kwietniu 1911 r. z połączenia lazaretu przy ul. Dyrekcyjnej oraz oddziału chirurgicznego przy Rogaczewskiego. Na przełomie lat 20-30-tych rozbudowany. Podczas wojny szpital wojskowy a po wojnie mieściły się tu kliniki Akademii Medycznej w Gdańsku.
ok. 1930 r.

Budynki oddziału chirurgicznego Szpitala Miejskiego

Teren zielony pomiędzy budynkami oddziału chirurgicznego szpitala przy Dębinkach. W odróżnieniu od swych protoplastów czyli szpitala przy Dyrekcyjnej i Rogaczewskiego, nowy szpital charakteryzował się rozdzielnością poszczególnych klinik, przez co znalazło tu miejsce sporo terenów zielonych służących relaksu osób leczonych i personelu medycznego oraz swobodniejszych odwiedzin chorych przez bliskich. Współcześnie teren jest zabudowany budynkiem nr 3.
1903 r.

Brama Wyżynna

Widok na Bramę wyżynną od strony d. Karrenwall. W głębi widoczny zespół przedbramia czyli Katownia oraz Wieża Więzienna. Z lewej strony fragment hotelu Danziger Hof, z prawej widoczne ogrodzenie budującego się Banku Rzeszy.
ok. 1910 r.

Kamienice na rogu ul. Szewskiej i św. Ducha.

Kamienice na rogu ulic św. Ducha i Szewskiej (z prawej strony). W głebi z lewej strony widoczna Kaplica Królewska, zaś ponad dachami bazylika Mariacka.
1935 r.

Ulica Łagiewniki

Widok na ul. Łągiewniki w kierunku Kanału Raduni i dalej ul. Stolarskiej.
ok. 1910 r.

Kościół św. Katarzyny

Widok na kościół św. Katarzyny z ul. Na Piaskach.
ok. 1930 r.

Hełm Ratusza Głównego Miasta

Widok z wieży Bazyliki Mariackiej w kierunku Ratusza Głównomiejskiego. Z prawej strony zabudowania Przedmieścia a w lewo Dolnego Miasta.
1941 r.

Aleja Zwycięstwa.

Wypadnięcie z szyn tramwaju, na wysokości dzisiejszej ul. Hallera (z prawej).
1941 r.

Aleja Zwycięstwa.

Wypadnięcie z szyn tramwaju, na wysokości dzisiejszej ul. Hallera (z prawej).
1927 r.

Przeróbka.

Prawdopodobnie ul. Wosia Budzysza w obecnej okolicy skrzyżowania z ul. Sucharskiego, wygląda na końcowy etap budowy nowej szosy na Stogi i linii tramwajowej.W dali wieża zakładu ZNTK.

Brak tytułu

Brak opisu
1942 r.

Podwale Grodzkie.

Hotel "Eden" naprzeciw Dworca Głównego. To mniej więcej wysokość dzisiejszego kina Cinema City.
1933 r.

Przed gdańskim dworcem kolejowym.

Tramwaj w kierunku Dolnego Miasta przed Dworcem Głównym.
1935 r.

Władysława IV w Nowym Porcie.

Nowy Port, tramwaj skręca z Wilhelmstrasse/ul.Wolności w Bergstrasse/ul. Władysława IV.
ok. 1930 r.

Zajezdnia na Dolnym Mieście.

Wnętrze zajezdni tramwajowej na Dolnym Mieście.
ok. 1930 r.

Zajezdnia na Dolnym Mieście.

Zajezdnia tramwajowa na Dolnym Mieście.
ok. 1930 r.

Zajezdnia na Dolnym Mieście.

Zajezdnia tramwajowa na Dolnym Mieście.
ok. 1930 r.

Zajezdnia na Dolnym Mieście.

Zajezdnia tramwajowa na Dolnym Mieście. Kamienice przy Radnej/Polnej, a także w głębi na Przyokopowej, stoją do dziś.
ok. 1930 r.

Tramwaj na Wałach Jagiellońskich.

Tramwaj na Wałach Jagiellońskich. W głębi siedziba Rady Miasta, dawniej Generalkommando.