Muzeum Polski
Zintegrowany system prezentacji zdigitalizowanych zasobów archiwalnych i zabytkowych.
Zapraszamy na wirtualny spacer po zbiorach Muzeum Polski.
Willa „Hestia
Obraz pochodzi z 1934 r. 
  Wyświetlono: 3102 , Lubi: 0.      

Willa „Hestia"

Willa przy ul. Władysława IV (Baedeckerweg) pod nr 3 – jedna z najpiękniejszych rezydencji sopockich, którą wybudował Johannes Ick w 1893 r. Po wojnie w budynku mieściły się różne instytucje jak klub marynarza, żłobek czy dom opieki. Równe 100 lat później obiekt przejęła Hestia i po dziś dzień przywrócono budynkowi reprezentacyjny charakter.

Podobne zasoby:

1912-05

Kompleks Łazienek Południowych

Pochodzący z 1907 r. drewniany kompleks Łazienek Południowych, zbudowany w stylu „norweskim" według projektu Paula Puchmüllera. Od 1995 r. – po remoncie i rozbudowie – w posiadaniu chińskiej spółki Ming Hoong. Po prawej secesyjna willa, wzniesiona w 1910 r. na zamówienie bogatej wdowy Agnes Kalau von Hofe według projektu Heinricha Dunkela. Obecnie budynek ten nie posiada stożkowego dachu na cylindrycznej wieży. 1912 r., BG PAN. [IDX:2268,1210]
1963

Władysława IV w Nowym Porcie.

Tramwaj linii nr 5 (Wrzeszcz Lotnisko - Brzeźno - Nowy Port) na ul. Władysława IV.
1893

Panorama z Królewskiego Wzgórza

Panorama z Królewskiego Wzgórza (Königshöhe). Widoczna po prawej stronie prosta droga to ulica Armii Krajowej (Königstrasse), krzyżująca się z ulicą 23 Marca (Taubenwasser Weg). Blisko prawego dolnego rogu można dostrzec zarys tramwaju konnego. Prezentowane zdjęcie zrobiono przed rokiem 1901, ponieważ w krajobrazie dolnego Sopotu nie ma jeszcze wieży kościoła św. Jerzego (Erlöserkirche). Blisko prawego górnego rogu bieleje, istniejący do dzisiaj, budynek sądu z więzieniem, ukończony w 1893 r. AP Gdańsk. [IDX:1560,952]
ok. 1900

Forsthaus

Dom Leśniczego "Forsthaus" zbudowany został w 1884 r. lecz po kilku latach (ok. 1897) pełnił już funkcję lokalu restauracyjnego.
1925

Willa Schrey

Widok z ul. Jaśkowa Dolina (Jäschkentaler Weg) na willę pod współczesnym nr 19. Budynek ten powstał na potrzeby tajnego radcy Otto Schreya, który znalazł się w Gdańsku z misją budowy fabryki wagonów (Danziger Waggonfabrik). Sam p. Otto zarządzał zakładem do roku 1911, kiedy to przeniesiono go na wyższe stanowisko z zadaniem scalenia wszystkich fabryk wagonów w Niemczech. Na pierwszym planie ogrodzenie obiektu Jaśkowa Dolina 17 (mały fragmencik widać z prawej strony) które zostało rozebrane i odtworzone z powodu poszerzenia pasa drogowego ulicy, na przełomie lat 60-70- tych XX w.
ok. 1910

Willa, siedziba Prezydenta Prowincji

Budynek na rogu Am Olivaer Tor (Dyrekcyjnej) i Placu Hanzy który był siedzibą prezydenta Zarządu Prowincji. W czasie trwania Wolnego Miasta Gdańska, zamieszkiwał tu Prezydent gdańskiego Senatu.