Widok na Główne Miasto.
Obraz pochodzi z ok. 1910 r.  Dodano: 2018-07-19 22:03

Widok na Główne Miasto.

Widok na Główne Miasto, w kierunku Bazyliki Mariackiej. Zdjęcie wykonano z Domu Angielskiego. W dole, po lewej widoczny ciąg ulic Piwnej i Chlebnickiej. Po prawej widać szczyty domów z ulicy Mariackiej i Św. Ducha. Dalej kościół św. Mikołaja oraz wieża kościoła św. Katarzyny, bez hełmu, po pożarze z początku XX wieku.

1912

Most Zielony otwarty dla przepływających statków.

Most Zielony otwarty dla przepływających statków. W latach 30. most zmodernizowano. W głębi zabudowa Wyspy Spichrzów. Widok spod Zielonej Bramy na Miejską Kasę Oszczędnościową. Po prawej Stągiew Mleczna.

Dom Angielski

Wschodni fragment ul. Chlebnickiej z jednym z najokazalszych budynków Głównego Miasta, Domem Angielskim. Zwraca uwagę położony w prawo Dom Schlieffów (Chlebnicka 13/14), z wyjątkowo "prostą" jak na lokalne warunki fasadą. Tę poprzednią z numeru Chlebnicka 14 zakupił król pruski Fryderyk Wilhelm III, którą skrupulatnie podzieloną na 287 elementów, ponownie złożono (1825 r) w poczdamskiej rezydencji na Wyspie Pawiej.
1957-02-20

Ruiny Głównego Miasta

Widok na ruiny Głównego Miasta z ul. Chlebnickiej w kierunku północnym. U dołu ul. Chlebnicka, kolejno Mariacka z już widocznymi odbudowanymi kamienicami, św. Ducha i ruina Domu Żeglarzy i dalej ul. Szeroka i widoczny kościół św. Jana i kamienice przy ul. Świętojańskiej. Z lewej ul. Grząska i dalej ciągnie się ul. Mokra i Przędzalnicza. Z prawej d. Dom Przyrodników (w odbudowie) i ruiny Żurawia. Autor: Z. Szymoniak

Brama Chlebnicka

Brak opisu
ok. 1930

Stągiewna.

Ulica Stągiewna. Z lewej, gmach Sparkasse oraz budynek pod nr 1 przy Milchkannegasse, w którym miały siedziby firmy handlowe m.in. Johann Wierzba, Lipetz & Co. i inni. Tramwaje przejeżdżają przez Zielony Most. W dali Baszta Stągiewna.

Widok na Motławę

Brak opisu