Muzeum Polski
Zintegrowany system prezentacji zdigitalizowanych zasobów archiwalnych i zabytkowych.
Zapraszamy na wirtualny spacer po zbiorach Muzeum Polski.
Kollach Tempel - Świątynia Dobrego Burmistrza.
Obraz pochodzi z ok. 1910 r. 
  Wyświetlono: 2194 , Lubi: 0.      

Kollach Tempel - Świątynia Dobrego Burmistrza.

Drewniana altana była miejscem spotkań na granicy Sopotu i Gdyni. Od 1908 r. stała przy potoku Swelina. Oparła się obu wojnom światowym, ale w latach 50. ubiegłego wieku została podpalona, a później rozebrana. Altanka zwana też "Kollach Tempel", została wybudowana dla upamiętnienia drugiego burmistrza Sopotu Johannesa Kollatha, który zmarł nagle w 1908 r.

Podobne zasoby:

1905

Kościół św. Jerzego

Sopocki rynek i kościół św. Jerzego, wybudowany w latach 1899-1901 staraniem gminy ewangelickiej. Kościół zaprojektował Ludwig von Tiedemann (radca rządowy), zaś budowa odbywała się pod patronatem cesarzowej Augusty Wiktorii która wraz z cesarzem Wilhelmem II byłi głównymi sponsorami jego wzniesienia Do 1945 świątynia służyła celom kultu protestanckiego i nosiła wezwanie Odkupiciela (Erlöserkirche)[ Obecnie kościół św. Jerzego, jest diecezjalnym kościołem garnizonowym. Z lewej "Monciak" z prawej ul. Kościuszki.
ok. 1910

Panorama sopockiego kurortu

Widok w kierunku sopockiej plaży z obiektami, mającymi dać pełną satysfakcję odwiedzającym je gościom i kuracjuszom. Kolejno od lewej ujrzymy latarnię w Sopocie, obiekt faktycznie będący kominem zakładu kąpieli morskich, działającą od roku 1904. Dalej nowo zbudowany Dom Kuracyjny zwany "Trzecim" wraz z rozbudowana infrastrukturą wypoczynkowo-rozrywkową i dalej w prawo Logierhaus (Dom Gościnny) czyli hotel dla gości, świetnie ulokowany ale dysponujący raczej słabą infrastrukturą i generalne nadawał się do pobytu jedynie w sezonie letnim.
ok. 1910

Willa i Restauracja Stolzenfels

Willa i Restauracja Stolzenfels w Sopocie Kamiennym Potoku, przy ulicy Haffnera 86. W latach powojennych budynek przebudowano na potrzeby ośrodka wczasowego, willa otrzymała nazwę Krystynka.
1920-05

Panorama z Królewskiego Wzgórza

Widok z Królewskiego Wzgórza (Königshöhe) na zabudowany już górny Sopot. Pokaźny budynek na pierwszym planie, to dawna ujeżdżalnia koni, wzniesiona w 1909 r. według projektu Adolfa Bielefeldta; dzisiaj – Urząd Skarbowy. Ok. 1920 r., zbiór Sopockiego Domu Aukcyjnego. [IDX:1560,952]
1919-05

Schronisko „Ost-Wik"

Należące do Sopockiego Klubu Turystycznego schronisko „Ost-Wik", położone na skraju lasu przy końcu ulicy Antoniego Abrahama (Hubertus Allee). Dziś nie istnieje. 1919 r., zbiór M. Sperskiego – Sopot. [IDX:1600,1634]
1890

Altana Gutenberga

Brak opisu