Muzeum Polski
Zintegrowany system prezentacji zdigitalizowanych zasobów archiwalnych i zabytkowych.
Zapraszamy na wirtualny spacer po zbiorach Muzeum Polski.
Nowe Wały Piastowskie.
Obraz pochodzi z 1966 r. 
  Wyświetlono: 2869 , Lubi: 0.      

Nowe Wały Piastowskie.

Budowa trasy tramwajowej przez Wały Piastowskie. Widok w kierunku Stoczni Gdańskiej i Placu Solidarności. Po prawej siedziba Solidarności, z lewej gmach Dyrekcji Kolei.

Podobne zasoby:

1905

Willa przy ul. Dyrekcyjnej, rezydencja prezydenta rejencji gdańskiej.

Willę na rogu d. Am Olivaer Tor (Dyrekcyjna) i Placu Hanzy, wybudowano jako siedzibę dla osób pełniących funkcje prezydenta rejencji gdańskiej. W okresie Wolnego Miasta Gdańska, budynek by z kolei siedzibą Prezydenta Senatu. Z lewej przy krawędzi pocztówki, widoczna wieżyczka Szpitala Miejskiego wyburzonego w roku 1911 i w którego miejsce zbudowano Dyrekcję Kolei.
1966

Przebudowa Podwala Grodzkiego.

Przebudowa Podwala Grodzkiego w związku z budową trasy tramwajowej. Widok w kierunku Starego Miasta i ulicy Rajskiej. W głębi wieża kościoła św. Katarzyny.
1881

Brama św. Jakuba

Brama św. Jakuba przed rozbiórką w 1881 roku. Po rozbiórce jej elementy trafiły na fasadę Katowni, lwy przed Dwór Artusa, a wieżyczka z hełmem na kościół św. Jakuba. (1881) [IDX:2558,894]
ok. 1910

Archiwum Państwowe i Szkoła św. Piotra i Pawła

Wschodnia strona Placu Hanzy z widocznymi budynkami Archiwum Państwowego (z prawej) i Szkoły św. Piotra i Pawła (Oberrealschule zu St. Petri und Pauli) dziś znane jako Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Mikołaja Kopernika.
1925

Archiwum Miejskie

Gmach Archiwum Miejskiego od strony Hansaplatz. W zachowanej lewej części dzisiaj mieści się Archiwum Państwowe w Gdańsku. (Ok. 1925) [IDX:2309,861]
1966

Tramwaj na Wałach Piastowskich.

Wzdłuż Wałów Piastowskich. Tory przebiegały przy tzw. Trójkącie Naukowym. W głębi I Liceum Ogólnokształcące, po prawej Archiwum Państwowe.