Wiadukt kolejowy na Przeróbce.
Obraz pochodzi z 1927 r.  Dodano: 2018-07-23 23:51

Wiadukt kolejowy na Przeróbce.

Wiadukt kolejowy nad ul. Lenartowicza na Przeróbce oraz tramwaje linii nr 4 na nowej trasie prowadzącej w kierunku dzielnicy Stogi. Widoczny wiadukt został rozebrany w 2016 roku.

1907-11

Ulica Podjazd

Istniejący do dzisiaj stalowy wiadukt oraz wiodąca pod nim, zbudowana w 1907 roku ulica Podjazd (Grosse Bahnunterführung). Dzięki jej wytyczeniu połączono bezkolizyjnie dwie części Sopotu, górną i dolną. W 1909 r. architekt Josef Moschall wykupił grunty po północno-zachodniej stronie Podjazdu, by niebawem zbudować tam ciąg solidnych czynszowych kamienic z witrażami w klatkach schodowych. Natomiast kamienicę stojącą samotnie po południowej stronie ulicy wybudował w 1914 r. architekt Wilhelm Lippke dla swej córki Margaretty. Zima 1907/1908 r., BG PAN. [IDX:1878,1322]
1976

Budowa Węzła Leningradzkiego

Trwają prace nad budową estakady nad jezdniami prowadzącymi od strony Oruni i Biskupiej Górki. W tle panorama Głównego Miasta i przede wszystkim kamieniczki południowej pierzei ul. Ogarnej. Autor: Marek Kaliszczak
1932

Długi Targ

Widok na Długi Targ z schodów wejściowych Ratusza Głównego Miasta. Z prawej narożnik Domu Schumannów stojącego na rogu ulic Długiej i Ławniczej. Widoczna niemal cała południowa pierzeja Długiego Targu oprócz zasłoniętych kamienic z nr 1 i 2.
1915

Długi Targ

Widok z Zielonej Bramy na Długi Targ i wieżę Ratusza Głównomiejskiego.

Ulica Długa

Ulica Długa w początkach XX wieku

Dworzec kolejowy Brama Nizinna

Dworzec kolejowy Brama Nizinna był pierwszym dworcem w Gdańsku i był odnogą linii kolejowej Berlin - Królewiec. Powstał w 1852 r po długich i ciężkich negocjacjach z władzami wojskowymi, bardzo niechętnymi do robienia jakichkolwiek wyłomów w liniach fortyfikacyjnych miasta. Po zbudowaniu linii Tczew - Słupsk poniżej ulicy 3 Maja, jeszcze w roku 1896 zlikwidowano tu odprawy pasażerskie i obsługiwano tu tylko ruch towarowy. Widok z ul. Toruńskiej.