Muzeum Polski
Zintegrowany system prezentacji zdigitalizowanych zasobów archiwalnych i zabytkowych.
Zapraszamy na wirtualny spacer po zbiorach Muzeum Polski.
Angielska Grobla
Obraz pochodzi z 1925 r. 
  Wyświetlono: 1274 , Lubi: 0.      

Angielska Grobla

Fragment Angielskiej Grobli w kierunku Szafarni.
W głębi widać "Dom pod Murzynkiem".

Podobne zasoby:

1907-08-23

Zawalone budynki Chlebnicka 47 i 48.

Rankiem 23 sierpnia 1907 r. kilka sygnałów że coś złego się dzieje (spaczone drzwi, odpadające tynki, pękające ściany) w dwóch sąsiadujących kamienicach, pozwoliły na udaną ewakuację niemal wszystkich osób w nich zamieszkałych. Na szczęście nikt nie zginął a z tych co nie zdążyli uciec, najboleśniej skutek katastrofy odczuła panna Kiedrowski, gdy spadając do piwnicy zmiażdżyła obie stopy. Straty materialne były z kolei bardzo duże, oprócz całkowitego zniknięcia obu kamienic (uchowały się jedynie szczyty od strony bazyliki Mariackiej) zniszczony był także całkiem spory majątek osób tam zamieszkujących, jak choćby wspomnianej panny Kiedrowski, która prowadziła sklep z tapetami i które to wszystkie uległy zniszczeniu. Obaj właściciele, rencista Franz Feichtmeyer posiadacz domu z nr 48 oraz Paul Nachtigal handlujący kawą z nr 47, po katastrofie nie byli już w stanie odbudować swych domów i obaj sprzedali je sąsiadowi z nr 45/46 p. Bernardowi Braune, który w przeciągu dwóch lat postawił nowe budynki.
1937-05

Samochody stojące przed budynkiem Senatu WMG.

Autor: Annemarie Schwarzenbach
1905

Brama Pałacu Mniszchów

Osamotniona brama przed wyburzonym już Pałacem Mniszchów. Pałac ten wybudował w 1760 r. Jerzy August Mniszech marszałek koronny za czasów Augusta III ale nie przebywał tu za często i obiekt jeszcze w XVIII wieku popadać zaczął w ruinę. W porozbiorowym Gdańsku, pałac nabył król Prus i budynek stał się początkowo siedzibą gubernatora miasta a następnie (za wyjątkiem czasu napoleońskiego) dowódcy garnizonu gdańskiego.
ok. 1900

Zachodni fragment ul. Ogarnej

Brak opisu
ok. 1920

Hotel "Continetal" przy ul. Elisabethwall (Wały Jagiellońskie)

Wschodnia pierzeja Elisabethwall (Wały Jagiellońskie) na odcinku od wjazdu w ul. Elżbietańską (z lewej) w kierunku Huciska.
1904

Ulica Promenade (3 Maja)

Fragment ul. 3 Maja (Promenade). Z lewej widoczny fragment budynku Schutzenhaus (Domu Strzeleckiego Fryderyka Wilhelma), w głębi Szkołę Wojenną.