Muzeum Polski
Zintegrowany system prezentacji zdigitalizowanych zasobów archiwalnych i zabytkowych.
Zapraszamy na wirtualny spacer po zbiorach Muzeum Polski.
Pałac w Kamieńcu
Obraz pochodzi z 1977 r. 
  Wyświetlono: 2068 , Lubi: 0.      

Pałac w Kamieńcu

Ruiny pałacu rodziny von Finckenstein w Kamieńcu. Ten jeden z najbardziej okazałych zamków w Prusach Wschodnich budowany był w latach 1716-1720 przez Jan von Collas, osiadłego w Prusach Anglika. Odwiedzali go królowie Prus ale najbardziej znanymi postaciami jakie tu zawitały, byli Napoleon Bonaparte oraz Maria Walewska.
Wojnie niestety obiekt nie dał rady i w ruinie stoi po dziś dzień, choć sam ich widok daje odczuć iz budowla była imponująca.

Podobne zasoby:

1957

Odbudowa Domu Przyrodników

Brak opisu
1905

Brama Pałacu Mniszchów

Osamotniona brama przed wyburzonym już Pałacem Mniszchów. Pałac ten wybudował w 1760 r. Jerzy August Mniszech marszałek koronny za czasów Augusta III ale nie przebywał tu za często i obiekt jeszcze w XVIII wieku popadać zaczął w ruinę. W porozbiorowym Gdańsku, pałac nabył król Prus i budynek stał się początkowo siedzibą gubernatora miasta a następnie (za wyjątkiem czasu napoleońskiego) dowódcy garnizonu gdańskiego.
1928

Pałac Stawowie

W roku 1856 majątek "Hochwasser"zakupił Heinrich Theodor Behrend, posiadacz fabryki maszyn i odlewnię żelaza w Oliwie i po zburzeniu istniejącej tu gospody założył park oraz wybudował "Belweder" czyli znany po dziś dzień pałacyk Stawowie. W roku 1905 całość wykupiła pruska armia urządzając tu miejsce dla wojennych rekonwalescentów. Po pierwszej wojnie światowej budynek oraz przynależny doń park, służył różnym machinacjom finansowym, obficie obciążając hipotekę. Po roku 1933 gdy opłacono długi i wykreślono je z hipoteki, władze Wolnego Miasta Gdańska urządziły tu oddział ozdrowieńczy dla szpitala na Dolnym Mieście oraz dokonano rozbudowy pałacu poprzez dobudowę skrzydła a także wprowadzono centralne ogrzewanie i dostęp do wody ciepłej i zimnej w wszystkich pomieszczeniach ośrodka. Podczas II wojny światowej obiekt znów znalazł się pod kontrolą wojska gdzie utworzono "Reserve-Lazarett-Danzig, Teil-Lazarett V Hochwasser". W tym samym czasie, od listopada 1939 r. utworzono na obszarze Stawowia pomocniczy kobiecy obóz Gdańskiej Służby Pracy Kobiet (Danziger Frauenarbeitsdienst DFAD), najprawdopodobniej wspierającej obsługę wojennych rekonwalescentów, który istniał ok. roku czasu. Po zajęciu Sopotu, przez kilka miesięcy kwaterowało tutaj dowództwo wojsk sowieckich a następnie utworzono tu pogotowie opiekuńcze dla dzieci a następnie dom rodzinny dla dzieci osieroconych i nie mogących znaleźć zaginionych w czasie wojny najbliższych. Ośrodek ten funkcjonował do października roku 1954 kiedy został przeniesiony do Wrzeszcza na ul. Jaśkowa Dolina. Po niezbędnych remontach i adaptacjach znalazł się tutaj Miejski Szpital Specjalistyczny Położniczo-Ginekologiczny im. Dr Heleny Wolf, działający do połowy roku 1961. W lipcu nastąpiła kolejna zmiana użytkownika i stał się nim Wojewódzki Szpital Przeciwgruźliczy działający do roku 2003 kiedy to został przeniesiony na ul. Smoluchowskiego. W międzyczasie dokonano kolejnych remontów pałacu w latach 1974-1975. Mimo iż w roku 2008 pojawił się nowy właściciel obiektu, faktycznie od wyprowadzki Szpitala Przeciwgruźliczego, wszystko powoli acz systematycznie niszczeje.
1957-02-20

Ruiny Głównego Miasta

Widok na ruiny Głównego Miasta z ul. Chlebnickiej w kierunku północnym. U dołu ul. Chlebnicka, kolejno Mariacka z już widocznymi odbudowanymi kamienicami, św. Ducha i ruina Domu Żeglarzy i dalej ul. Szeroka i widoczny kościół św. Jana i kamienice przy ul. Świętojańskiej. Z lewej ul. Grząska i dalej ciągnie się ul. Mokra i Przędzalnicza. Z prawej d. Dom Przyrodników (w odbudowie) i ruiny Żurawia. Autor: Z. Szymoniak
1952

Ruiny Domu Przyrodników i Bramy Mariackiej

Ruiny Domu Przyrodników i Bramy Mariackiej, widok z Wyspy Spichrzów. Z archiwum PKZ - M. Tymiński
1952

Ruiny kościoła św. Katarzyny

Ruiny kościoła św. Katarzyny, Małego i Wielkiego Młyna. Ulica Rajska biegnąc jeszcze starym oryginalnym śladem d. Paradiesgasse. W głębi widoczna Hala Targowa, kościół św. Mikołaja, Bazylika Mariacka i Ratusz Głównego Miasta.