Muzeum Polski
Zintegrowany system prezentacji zdigitalizowanych zasobów archiwalnych i zabytkowych.
Zapraszamy na wirtualny spacer po zbiorach Muzeum Polski.
Spiętrzone wody Raduni w Żukowie
Obraz pochodzi z ok. 1910 r. 
  Wyświetlono: 1882 , Lubi: 0.      

Spiętrzone wody Raduni w Żukowie

Spiętrzone wody Raduni, najpracowitszej rzeki Pomorza Gdańskiego zasilająca młyn w Żukowie. Z prawej widoczna wieża Kościoła Wniebowzięcia NMP dawnego kościoła klasztoru Sióstr Norbertanek.

Podobne zasoby:

1955

Młyn przy Śluzie Kamiennej

Wschodnia i północna ściana młyna, stan przed pracami konserwatorskimi.
1920

Kanał Raduni zimą

Kanał Raduni widziany z mostka na ulicy Elżbietańskiej (Elisabethkirchengasse). W głębi pośrodku widoczny Dom Cechu Młynarzy, Wielki Młyn i wieża kościoła św. Katarzyny. Po prawej zabudowa przy ulicy Na Piaskach (Halbengasse). (Ok. 1920) [IDX:1899,769]
1976

Hełm kościoła św. Katarzyny

Hełm kościoła św. Katarzyny, czekający na jego montaż na wieży kościoła. W tle widoczny Mały Młyn. Zdjęcie: Marek Kaliszczak
1899

Młyn XV

Młyn XV wielokrotnie przebudowywany, w ostatnim swym wcieleniu funkcjonował jako kuźnia żelaza. W roku 1900 spłonął i nie został odtworzony.
1974

Wielki Młyn i kościół św. Katarzyny

Widok z Mostu Chlebowego, z jeszcze ceglanym murkiem-barierką, w kierunku Wielkiego Młyna i kościoła św. Katarzyny. "Tarcza" już pozbawiona nadbudówki okrętowej w której najpierw urządzono niewielką wystawę przemysłu okrętowego a następnie umieszczono tu "Studio nagrań", gdzie można było nagrać sobie pocztówkę dźwiękową. Jak widać po otwartym okienku w Wlk Młynie oraz paru stolikach na "Tarczy", prowadzona była tu jakaś sezonowa sprzedaż.
1975

Widok z Bastionu Wilk na Śluzę Kamienną i Bastion Żubr

Fortyfikacje południowej części Gdańska, tu w postaci Kamiennej Śluzy wraz z widocznymi dwoma "dziewicami" utrudniającymi przedostanie się wroga poprzez kamienne groble kierujące wody Motławy. Z lewej strony widoczny fragment Bastionu Żubr (Maidloch) w prawo od śluzy widoczny młyn. W tle bloki na Zaroślaku a także na Górze Biskupiej zabudowania d. schroniska młodzieżowego.