Muzeum Polski
Zintegrowany system prezentacji zdigitalizowanych zasobów archiwalnych i zabytkowych.
Zapraszamy na wirtualny spacer po zbiorach Muzeum Polski.
Brama Pałacu Mniszchów
Obraz pochodzi z 1905 r. 
  Wyświetlono: 1553 , Lubi: 0.      

Brama Pałacu Mniszchów

Osamotniona brama przed wyburzonym już Pałacem Mniszchów.
Pałac ten wybudował w 1760 r. Jerzy August Mniszech marszałek koronny za czasów Augusta III ale nie przebywał tu za często i obiekt jeszcze w XVIII wieku popadać zaczął w ruinę. W porozbiorowym Gdańsku, pałac nabył król Prus i budynek stał się początkowo siedzibą gubernatora miasta a następnie (za wyjątkiem czasu napoleońskiego) dowódcy garnizonu gdańskiego.

Podobne zasoby:

ok. 1900

Długie Ogrody

Długie Ogrody i widok na kościół św. Barbary i budynki północnej pierzei ulicy oraz ogrodzenie Pałacu Mniszchów.
1905

Pałac Mniszchów

W roku 1760 ukończono budowę pałacu przy Długich Ogrodach, na zlecenie Jerzego Augusta Mniszecha, zaufanego króla Augusta III. W 1796 r. stał się własnością króla Prus i ten przeznaczył budynek na siedzibę lokalnego gubernatora a następnie dowódcy gdańskiego garnizonu i taką funkcję pełnił do roku 1905 kiedy został rozebrany z względu na zły stan techniczny oraz wybudowania Komendantury generalnej u zbiegu ulic Silberhütte (Hucisko) i Elisabethwall (dziś Wały Jagiellońskie).
ok. 1910

Brama Pałacu Mniszchów

Długie Ogrody (Langgarten). Ogrodzenie i rokokowa brama Pałacu Mniszchów, całkowicie rozebranego w 1905 r. Na prezentowanej fotografii nie widać samego pałacu, posiadającego charakterystyczny dwuspadowy dach.
1903

Długie Ogrody

Perspektywa Długich Ogrodów (Langgarten) od Bramy Żuławskiej w kierunku kościoła św. Barbary. Po prawej, za płotem, rozbiórka rokokowego jeszcze domu (z 1766 r.), w którym od 1820 r. mieli swoje koszary „huzarzy śmierci”. Celem tej rozbiórki było połączenie Długich Ogrodów z Groblą Angielską (Englischer Damm). Powstała w ten sposób ulica Seredyńskiego, wtedy nazywana Trojangasse, od nazwiska znanego gdańskiego dziennikarza i literata Johannesa Trojana. Dzisiejszy patron ulicy, Marian Seredyński, był dyrektorem polskiej Wyższej Szkoły Handlowej, która również mieściła się przy Długich Ogrodach.(1903) [IDX:1277,1873]