Kamienice przy Podwalu Grodzkim
Obraz pochodzi z 1905 r.  Dodano: 2018-10-09 13:04

Kamienice przy Podwalu Grodzkim

Budynki położone naprzeciwko dworca głównego, położone wzdłuż ul. Podwale Grodzkie. Z prawej hotel "Norddeutscher Hof", pośrodku widoczny wjazd w nieistniejącą już ul. Kaschubischer Markt, z lewej wejście główne dworca.

1944

Podwale Grodzkie.

Podwale Grodzkie, zabudowa vis a vis Dworca Głównego.
1935

Panorama z Dworcem Głównym

Dworzec Główny i tereny cmentarzy na stokach Góry Gradowej (Hagelsberg). Na pierwszym planie nie istniejąca zabudowa Podwala Grodzkiego (Stadtgraben) z wylotami ulic: po lewej – Elżbietańskiej (Elisabethkirchengasse), pośrodku – Karmelickiej (Karmelitergasse), po prawej – Kaszubskiego Targu (Kassubisher Markt). Pomiędzy Karmelicką i Kaszubskim Targiem widoczny zmodernizowany hotel „Deutscher Hof”. W głębi, po lewej, przy ulicy 3 Maja (Nordpromenade) gmach Szkoły Wojennej (dziś Rejonowy Urząd Pracy), a po prawej arsenał forteczny.(Ok. 1935) [IDX:1972,782]
1966

Hotel "Reichs Hof".

Pozostałość przedwojennej zabudowy Wałów Jagiellońskich. Hotel "Reichs Hof", dzisiaj w tym miejscu stoi kino Cinema City. Po prawej przedwojenny gmach redakcji Danziger Vorposten. Później mieścił się sklep firmowy oraz bar Centrali Rybnej, a całość zwała się "Krewetką".
1944

Podwale Grodzkie.

Podwale Grodzkie, zabudowa vis a vis Dworca Głównego.

Podwale Grodzkie

Zabudowa przy Podwalu Grodzkim (Stadtgraben). Po lewej wylot ulicy Elżbietańskiej (Elisabethkirchengasse) z hotelem „Continental”. W głębi tej ulicy kościół św. Józefa.(Ok. 1915) [IDX:2080,708]

Zabudowa Podwala Grodzkiego

Budynki wschodniej pierzei Podwala Grodzkiego zabudowane po likwidacji zachodnich fortyfikacji w końcu XIX w. Z lewej strony widoczny hotel "Norddeutscher Hof" (tu podkolorowany na różowo) zaś z prawej hotel "Reichs Hof".