Fontanna Neptuna i Dwór Artusa
Obraz pochodzi z 1906 r.  Dodano: 2018-10-10 15:25

1957

Sala Czerwona Ratusza Głównego Miasta

Zrujnowana Sala Czerwona. Stan przed rozpoczęciem długotrwałych prac konserwatorskich, przywracających świetność tego reprezentacyjnego fragmentu Ratusza Głównomiejskiego.
ok. 1930

Widok z wieży Ratusza Głównego Miasta

Widok z Ratusza Głównego Miasta na wieżę Bazyliki Mariackiej. Widoczne dzwony ratuszowego carillonu.
1907-08-23

Zawalone budynki Chlebnicka 47 i 48.

Rankiem 23 sierpnia 1907 r. kilka sygnałów że coś złego się dzieje (spaczone drzwi, odpadające tynki, pękające ściany) w dwóch sąsiadujących kamienicach, pozwoliły na udaną ewakuację niemal wszystkich osób w nich zamieszkałych. Na szczęście nikt nie zginął a z tych co nie zdążyli uciec, najboleśniej skutek katastrofy odczuła panna Kiedrowski, gdy spadając do piwnicy zmiażdżyła obie stopy. Straty materialne były z kolei bardzo duże, oprócz całkowitego zniknięcia obu kamienic (uchowały się jedynie szczyty od strony bazyliki Mariackiej) zniszczony był także całkiem spory majątek osób tam zamieszkujących, jak choćby wspomnianej panny Kiedrowski, która prowadziła sklep z tapetami i które to wszystkie uległy zniszczeniu. Obaj właściciele, rencista Franz Feichtmeyer posiadacz domu z nr 48 oraz Paul Nachtigal handlujący kawą z nr 47, po katastrofie nie byli już w stanie odbudować swych domów i obaj sprzedali je sąsiadowi z nr 45/46 p. Bernardowi Braune, który w przeciągu dwóch lat postawił nowe budynki.
1945

Długi Targ.

Długi Targ. Zniknął już Neptun, który został ewakuowany w 1945 roku do Parchowa (koło Bytowa).

Długi Targ od Zielonej Bramy

Długi Targ (Langer Markt) z piętrowym tramwajem konnymi dorożkami. W głębi Fontanna Neptuna i wylot ulicy Długiej (Langgasse). Widok z Zielonej Bramy.(1894) [IDX:1313,1195]

Kamienice przy Długim Targu

Długi Targ (Langer Markt) rankiem. Kamieniczki, które gościły polskich królów, stojące naprzeciw Dworu Artusa. (Ok. 1905) [IDX:1371,1115]