Handel na Placu Dominikańskim
Obraz pochodzi z 1898 r.  Dodano: 2018-11-03 10:23

Plac Dominikański z Basztą Dominikańską

Fragment Placu Dominikańskiego (Dominikanerplatz) ze stojącą jeszcze Basztą Dominikańską. W głębi widoczna zabudowa przy Podwalu Staromiejskim (Altstädtischer Graben), a dalej kościół św. Katarzyny. Dziś na tej części placu stoi zespół niskich budynków, w których mieszczą się kwiaciarnie. Widok spod kościoła św. Mikołaja w kierunku kościoła św. Katarzyny.

Plac Dominikański

Plac Dominikański wraz z Basztą Dominikańską zwaną w czasie gdy była w całości, "Kiek en den kök", bowiem można było z niej dostrzec co dzieje się w kuchni klasztoru OO Dominikanów. Spłonęła w roku 1807 a jej pozostałość zaadoptowała sobie dzika roślinność i odtąd gdańszczanie nazwali ją "donicą". W głębi widoczny kościół św. Mikołaja przy klasztorze OO Dominikanów oraz z prawej Baszta Jacek.
1937-05

Stragan przy Podwalu Staromiejskim

Autor: Annemarie Schwarzenbach

Plac Dominikański

Plac Dominikański z widoczną Halą Targową oraz Basztą Jacek.
1915

Sklep przy Podwalu Staromiejskim

Sklep tytoniowy we wzniesionej w 1906 r. kamienicy na rogu Podwala Staromiejskiego (Altstädtischer Graben) i ulicy Igielnickiej (Näthlergasse). Dziś w tym miejscu stoi budynek, w którym mieści się piekarnia „Pellowski”. (1915) [IDX:1870,1242]

Plac Dominikański przed Halą Targową

Dzień handlowy przed Halą Targową. W głębi Baszta Jacek i kamienice przy ul. Pańskiej. Z prawej strony zabudowa ul. Podwale Staromiejskie.