Kościół św. Katarzyny i Baszta Dominikańska
Obraz pochodzi z 1865 r.  Dodano: 2018-11-03 10:23
  Wyświetlono: 2019 , Lubi: 0.

Kościół św. Katarzyny i Baszta Dominikańska

Widok z Placu Dominikańskiego w kierunku Starego Miasta.

Plac Dominikański

Plac Dominikański wraz z Basztą Dominikańską zwaną w czasie gdy była w całości, "Kiek en den kök", bowiem można było z niej dostrzec co dzieje się w kuchni klasztoru OO Dominikanów. Spłonęła w roku 1807 a jej pozostałość zaadoptowała sobie dzika roślinność i odtąd gdańszczanie nazwali ją "donicą". W głębi widoczny kościół św. Mikołaja przy klasztorze OO Dominikanów oraz z prawej Baszta Jacek.
1975

Kościół św. Katarzyny

Widok z okolic Baszty Jacek w kierunku ulicy Podmłyńskiej i dalej ul. Rajskiej. Widoczna wieża kościoła św. Katarzyny jeszcze bez hełmu a który będzie niebawem montowany. W głębi dostrzeżemy wieżowiec PROREMU który osiągnął pełną wysokość. Autor: Marek Kaliszczak
1910

Targ na Placu Dominikańskim

Targ na Placu Dominikańskim (Dominikanerplatz) przed Halą Targową. Widok od strony Podwala Staromiejskiego (Altstädtischer Graben). (Ok. 1910) [IDX:1806,1060]

Plac Dominikański

Plac Dominikański z widoczną Halą Targową oraz Basztą Jacek.

Plac Dominikański z Basztą Dominikańską

Fragment Placu Dominikańskiego (Dominikanerplatz) ze stojącą jeszcze Basztą Dominikańską. W głębi widoczna zabudowa przy Podwalu Staromiejskim (Altstädtischer Graben), a dalej kościół św. Katarzyny. Dziś na tej części placu stoi zespół niskich budynków, w których mieszczą się kwiaciarnie. Widok spod kościoła św. Mikołaja w kierunku kościoła św. Katarzyny.

Targ na Placu Dominikańskim

Targ na Placu Dominikańskim (Dominikanerplatz). W głębi Baszta Jacek i nieistniejące dziś domy przy ulicy Pańskiej (Junkergasse), a po prawej Podwale Staromiejskie (Altstädtischer Graben).(Ok. 1905) [IDX:1829,1045]