Generalkommando siedziba dowództwa XVII Korpusu Armijnego

Brak opisu

1920-02

Defilada wojsk brytyjskich

Wojska brytyjskie i francuskie defilowały w lutym 1920 przed d. Generalkommando, w związku z rozpoczęciem misji rozjemczej, wynikającej z nieprzyjaznych nastrojów mieszkańców Gdańska a związanych z powstawaniem Wolnego Miasta Gdańska na podstawie Traktatu Wersalskiego a które nie zostało przyznane ani Niemcom ani Polsce.
1910

Parada wojskowa z udziałem cesarza Wilhelma II

Parada wojskowa z udziałem cesarza Niemiec Wilhelma II (tyłem) oraz jego ukochanej córki Victorii Luizy. Obydwoje w strojach paradnych Leibhusaren Regiment I i II (Huzarów Śmierci pułk nr 1 i 2) odbierają defiladę pod gmachem Generalkommando. W tle budynki przy ul. Dominikswall (dziś Wały Jagiellońskie) oraz Kleine Irrgarten (Mały Błędnik).
1915

Widok z Huciska

Hucisko (Silberhütte). Po lewej w głębi kamienice przy WałachJagiellońskich (Dominikswall), a pośrodku i po prawej nieistniejące domy przy Kleiner Irrgarten, wzniesione po rozbiórce fortyfikacji.(Ok. 1915) [IDX:1783,561]

Panorama z kościołem św. Józefa

Widok z Bastionu św. Elżbiety na kościół św. Józefa i domy przy ulicy Garncarskiej (Töpfergasse). Po lewej sierociniec przy kościele św. Elżbiety, po prawej wylot Kanału Raduni i Dom Opatów Pelplińskich. (Ok. 1870) [IDX:1943,631]

Cesarz Wilhelm II wraz z córką Victorią Luisą

Odbiór parady Leibhusaren Regiment I i II (I i II Pułk Huzarów Śmierci) oraz innych jednostek wojskowych stacjonujących w Gdańsku, przed siedzibą dowództwa XVII Korpusu Armijnego. W tle z lewej zabudowa Dominikswall (Wały Jagiellońskie), w prawo zabudowa Kleine Irrgarten.
1906

Stare domy na terenach przyfortecznych

Domy szachulcowe (XVI–XIX w.) na terenach przyfortecznych w miejscu północnego odcinka Wałów Jagiellońskich (Elisabethwall), później wyburzone. Na pierwszym planie właśnie wytyczona ulica Hucisko (Silberhütte), w głębi wieża kościoła św. Elżbiety.(Fot. R. T. Kuhn, ok. 1896) [IDX:1777,673]