Panorama Sopotu i Gimnazjum Realne
Obraz pochodzi z ok. 1910 r.  Dodano: 2018-11-19 13:33

Panorama Sopotu i Gimnazjum Realne

Panorama Sopotu z wzgórza w okolicach ul.Moniuszki.
Najbliżej widoczny budynek Gimnazjum Realnego, otwartego w roku 1909.

Górny odcinek (częściowo nieistniejący jeszcze) Jaśkowej Doliny

Widok z bloku przy ul. Nałkowskiej w kierunku ul. Jaśkowa Dolina, która kończy się (póki co) w skręcie w ul. Kruczkowskiego. Z prawej widoczny budynek przedszkola. Autor: Marek Kaliszczak

Panorama Oliwy

Panorama Oliwy ze wzgórza przy ulicy Podhalańskiej (Am Wächterberg). W głębi po lewej wzgórze Pachołek z zajazdem „Waldhäuschen” i restauracją „Karlsberg”, Staw Młyński i wieża kościoła św. Jakuba, kościół pocysterski (katedra od utworzenia w 1925 r. diecezji gdańskiej) i Park Oliwski. Po prawej tereny dzisiejszej Żabianki i Jelitkowa. Na terenie, który jest widoczny na pierwszym planie dopiero za kilka lat wzniesiony zostanie kościół ewangelicki (dziś Ojców Cystersów, pod wezwaniem Królowej Korony Polskiej).(Fot. E. Mertens, 1894)
1901-07

Plac budowy przy alei Niepodległości

Budowa domu na miejscu rozebranej wozowni i stajni przy karczmie sopockiej. 1901 r., zbiór B. Wojewskiej – Sopot. [IDX:1842,1190]
ok. 1930

Panorama z wieży Gimnazjum Realnego

Widok z wieży Gimnazjum Realnego w Elblągu, od zakończenia wojny będącej siedzibą władz miejskich. Na pierwszym planie nieistniejący budynek wzdłuż ul. Bismarcka (Trybunalskiej). Tuż ponad nim widoczne zabudowania elbląskiego aresztu (od środka w lewo) oraz miejskiego parku. W tle charakterystyczne wieże Ratusza, katedry św. Mikołaja, kościoła Mariackiego i Bramy Targowej.

Panorama z Królewskiego Wzgórza

Panorama z Królewskiego Wzgórza (Königshöhe). Widoczna po prawej stronie prosta droga to ulica Armii Krajowej (Königstrasse), krzyżująca się z ulicą 23 Marca (Taubenwasser Weg). Blisko prawego dolnego rogu można dostrzec zarys tramwaju konnego. Prezentowane zdjęcie zrobiono przed rokiem 1901, ponieważ w krajobrazie dolnego Sopotu nie ma jeszcze wieży kościoła św. Jerzego (Erlöserkirche). Blisko prawego górnego rogu bieleje, istniejący do dzisiaj, budynek sądu z więzieniem, ukończony w 1893 r. AP Gdańsk. [IDX:1560,952]
1927

Panorama południowej części śródmieścia Gdańska

Widok na południową część miasta z okolic Biskupiej Góry. U dołu Kanał Raduni, kolejno droga łącząca śródmieście z Orunią oraz jeszcze istniejącą Bramę Oruńską i powyżej tory kolejowe trasy do Tczewa.