Muzeum Polski
Zintegrowany system prezentacji zdigitalizowanych zasobów archiwalnych i zabytkowych.
Zapraszamy na wirtualny spacer po zbiorach Muzeum Polski.
Długie Ogrody
Obraz pochodzi z ok. 1900 r. 
  Wyświetlono: 1652 , Lubi: 0.      

Długie Ogrody

Długie Ogrody i widok na kościół św. Barbary i budynki północnej pierzei ulicy oraz ogrodzenie Pałacu Mniszchów.

Podobne zasoby:

1907

Koszary przy Długich Ogrodach

Budynek powstały w 1766 r i znajdujący się przy Długich Ogrodach. To tu m.in. skoszarowane były niektóre pododdziały Przybocznego Pułku Huzarów (Leibhusaren Regiment) zanim trafiły do nowo zbudowanej jednostki przy ul. Słowackiego. Stan przed całkowitym wyburzeniem, przez lewe skrzydło budynku otworzony będzie wjazd w ul. Seredyńskiego.
ok. 1910

Brama Pałacu Mniszchów

Długie Ogrody (Langgarten). Ogrodzenie i rokokowa brama Pałacu Mniszchów, całkowicie rozebranego w 1905 r. Na prezentowanej fotografii nie widać samego pałacu, posiadającego charakterystyczny dwuspadowy dach.
1927

Szkolna aula

Aula Polskiej Szkoły Handlowej, która mieściła się przy Długich Ogrodach (Langgarten), w okolicy ulicy Seredyńskiego (Trojangasse). Wykład prowadzi dr Pilecki. (1927) [IDX:1295,1866]
1905

Pałac Mniszchów

W roku 1760 ukończono budowę pałacu przy Długich Ogrodach, na zlecenie Jerzego Augusta Mniszecha, zaufanego króla Augusta III. W 1796 r. stał się własnością króla Prus i ten przeznaczył budynek na siedzibę lokalnego gubernatora a następnie dowódcy gdańskiego garnizonu i taką funkcję pełnił do roku 1905 kiedy został rozebrany z względu na zły stan techniczny oraz wybudowania Komendantury generalnej u zbiegu ulic Silberhütte (Hucisko) i Elisabethwall (dziś Wały Jagiellońskie).
1905

Brama Pałacu Mniszchów

Osamotniona brama przed wyburzonym już Pałacem Mniszchów. Pałac ten wybudował w 1760 r. Jerzy August Mniszech marszałek koronny za czasów Augusta III ale nie przebywał tu za często i obiekt jeszcze w XVIII wieku popadać zaczął w ruinę. W porozbiorowym Gdańsku, pałac nabył król Prus i budynek stał się początkowo siedzibą gubernatora miasta a następnie (za wyjątkiem czasu napoleońskiego) dowódcy garnizonu gdańskiego.
1900

Teatr przy Długich Ogrodach

Sala widowiskowa w teatrze Wilhelma (Wilhelmstheater), który wzniesiono ok. 1860 r. po południowej stronie Długich Ogrodów (Langgarten). Sala mogła pomieścić ponad 1000 osób, 550 na sali i 460 na galeriach. W okresie międzywojennym była siedzibą teatru rewiowego „Scala”, miejscem popisów cyrkowych i walk bokserskich, służyła też jako kino.(Fot. Gotheil i Syn, ok. 1900) [IDX:1079,1808]