Styk ulic Piwnej i Chlebnickiej
Obraz pochodzi z 1904 r.  Dodano: 2018-11-19 13:40

1907-08-23

Zawalone budynki Chlebnicka 47 i 48.

Rankiem 23 sierpnia 1907 r. kilka sygnałów że coś złego się dzieje (spaczone drzwi, odpadające tynki, pękające ściany) w dwóch sąsiadujących kamienicach, pozwoliły na udaną ewakuację niemal wszystkich osób w nich zamieszkałych. Na szczęście nikt nie zginął a z tych co nie zdążyli uciec, najboleśniej skutek katastrofy odczuła panna Kiedrowski, gdy spadając do piwnicy zmiażdżyła obie stopy. Straty materialne były z kolei bardzo duże, oprócz całkowitego zniknięcia obu kamienic (uchowały się jedynie szczyty od strony bazyliki Mariackiej) zniszczony był także całkiem spory majątek osób tam zamieszkujących, jak choćby wspomnianej panny Kiedrowski, która prowadziła sklep z tapetami i które to wszystkie uległy zniszczeniu. Obaj właściciele, rencista Franz Feichtmeyer posiadacz domu z nr 48 oraz Paul Nachtigal handlujący kawą z nr 47, po katastrofie nie byli już w stanie odbudować swych domów i obaj sprzedali je sąsiadowi z nr 45/46 p. Bernardowi Braune, który w przeciągu dwóch lat postawił nowe budynki.

Maklerzy przed Dworem Artusa

Maklerzy i klienci gdańskiej giełdy, która miała swoją siedzibę w Dworze Artusa przy Długim Targu (Langer Markt). Po raz pierwszy Dwór Artusa stał się miejscem giełdy w 1742 r. Po prawej widzimy Nowy Dom Ławy (późniejszą Sień Gdańską) i Złotą Kamieniczkę.(Fot. Gotheil i Syn, 1865) [IDX:1335,1109]

Długi Targ.

Długi Targ, widok w kierunki Zielonej Bramy. Z lewej Fontanna Neptuna oraz m.in. Złota Kamienica.

Największa z sal Piwnicy Rajców.

Brak opisu
1902

Wejście do Piwnicy Rajców

Widoczne wejście do Piwnicy Rajców, znajdujące się w podziemiach Dworu Artusa. Lew (jeden z dwu) trzymający w swych łapach herb miasta, pojawił się w tym miejscu w roku 1883, bowiem wcześniej znajdował się na Bramie św. Jakuba która wówczas została rozebrana.

Jedna z sal Piwnicy Rajców

Brak opisu