Pomnik Luizy, królowej Prus
Obraz pochodzi z ok. 1910 r.  Dodano: 2018-11-19 13:40

Pomnik Luizy, królowej Prus

Pomnik Luizy z granitu meklemburskiego na wzgórzu Pachołek, odsłonięto 21 listopada 1889 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Weteranów Wojennych w Sopocie (Zoppoter Kriegervereins). Pomnik zwieńczał orzeł pruski wykonany z spiżu.
Obelisk pozostał do dnia dzisiejszego lecz stał się w 350 rocznicę Bitwy pod Oliwą pamiątką ku czci wygranej floty polskiej nad szwedzką. Początkowo na jego szczycie w miejsce obalonego wcześniej orła, umieszczono popiersie króla Zygmunta III Wazy lecz i ten element został po roku 1987 usunięty.

1900

Na Starym Rynku w Oliwie

Fragment Starego Rynku Oliwskiego (Am Markt) z widokiem na wzgórze Pachołek i wylotem na most przy Stawie Młyńskim. Przy domu po lewej wylot ulicy Kwietnej (Olivaer Rosengarten).(Ok. 1900)

Panorama Oliwy