Muzeum Polski
Zintegrowany system prezentacji zdigitalizowanych zasobów archiwalnych i zabytkowych.
Zapraszamy na wirtualny spacer po zbiorach Muzeum Polski.
Wyższa szkoła średnia dla dziewcząt oraz szkoła przygotowawcza dla chłopców (Höhere Mädchenschule und Knabenvorschule von I. Sellmann)
Obraz pochodzi z 1905 r. 
  Wyświetlono: 1992 , Lubi: 0.      

Wyższa szkoła średnia dla dziewcząt oraz szkoła przygotowawcza dla chłopców (Höhere Mädchenschule und Knabenvorschule von I. Sellmann)

Szkoła dla dziewcząt i chłopców mieszcząca się w budynku na rogu ulic Konopnickiej (Baumbachallee) i ks. Zator-Przytockiego (Czarna, Schwarzer Weg ) powstała w roku 1905 a od roku 1907 przyjęto też chłopców. Założycielką była Ida Sellmann. Szkoła w tej lokalizacji działała do roku 1908, zanim przeniosła się niedaleko na ul. Ferberweg (Miszewskiego).
Obiekt nie istnieje a przez długi czas znajdował się w tym miejscu budynek z artykułami metalowymi, który również został wyburzony w maju 2016 a w jego miejsce zbudowano apartamentowiec.

Podobne zasoby:

1920-05

Neorenesansowa willa

Neorenesansowa willa gdańskiego wydawcy Ottona Kafemanna, pochodząca z drugiej połowy XIX w., spalona przy końcu II wojny. Obecnie na jej miejscu, przy ulicy Westerplatte 21 (Rickertstrasse), znajduje się ceglany obiekt protestanckiego Kościoła Chrystusowego. Ok. 1920 r., zbiór W. Sautera – Sopot. [IDX:1902,1126]
1914

Podwale Grodzkie od strony torów

Podwale Grodzkie (Stadtgraben) od strony torów kolejowych. Po lewej widoczny fragment Błędnika (Irrgarten) i późniejsza willa Prezydenta Senatu WMG, dalej wejście na Hansaplatz (Plac Hanzy), a pośrodku nieistniejąca zabudowa przy wylocie ulicy Korzennej (Pfefferstadt). Po prawej nieistniejące kamienice przy Podwalu Grodzkim. Dzisiaj w tym miejscu przebiega nowy Błędnik i stoi tzw. Zieleniak. W głębi na zdjęciu widoczne wieże kościołów Starego i Głównego Miasta z Ratuszem.(Ok. 1914) [IDX:2383,634]
1932

Panorama portu z Kamiennej Góry

Widok z Kamiennej Góry na gdyński port. W głębi widoczne pracujące pełną parą Molo Węglowe, nieco bliżej właśnie tworzone Molo Rybackie oraz wyraźny już zarys basenu Prezydenta i jeszcze istniejące drewniane Molo Pasażerskie, które za już niedługo zamieni się w Molo Południowe, jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Gdyni. Na pierwszym planie willa przy ul. Sienkiewicza nr 5, poniżej hotel "Polska Riwiera", w lewo przy plaży Łazienki.
1915-06

Rezydencja letniskowa

Drewniana rezydencja letniskowa przy ulicy Struga 6 (Jägerstrasse). Budynek ten, bez wieży i ganku, zachował się do dziś w charakterze willi. Widoczna na wieży flaga miała zapewne barwy miasta Sopotu, czyli żółtą i niebieską. Ok. 1915 r., BG PAN. [IDX:1444,1576]
1977-11

Dom nr 2 przy ul. Asnyka

Autor: Artur Wołosewicz