Szkoła dla dziewcząt i chłopców Idy Sellmann (Höhere Mädchenschule und Knabenvorschule I. Sellmann)
Obraz pochodzi z 1908 r.  Dodano: 2018-11-19 13:41

Nowa szkoła (od 1908 r) dla chłopców i dziewcząt założycielki Idy Sellmann znalazła się przy ul. Ferberweg (Miszewskiego). W swych murach mieściła także internat, który od roku 1913 zamieniono na przedszkole. W roku 1914 szkoła zmieniłą funckję oraz nazwę i zwała się Lyzeum I. Sellmann. W roku 1920 placówką kierowała Gertruda Lehmann-Kinast a rok później tj w roku 1921 gdy miasto przejęło obiekt znów zmieniono nazwę na Deutsches Lyzeum. Budynek od czasu wojny nie istnieje.

1928

Ulica Książąt Pomorskich

Ulica Książąt Pomorskich (Beethovenstrasse), widziana od strony ulicy Jana Sobieskiego (Haffnerstrasse). Na pustym placu z lewej wzniesiono w latach 1929 –1932 gmach Wyższego Liceum. Obecnie mieści się tu I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie.1928 r., Tow. Przyjaciół Sopotu. [IDX:2150,1496]
1966

Tramwaj na Wałach Piastowskich.

Wzdłuż Wałów Piastowskich. Tory przebiegały przy tzw. Trójkącie Naukowym. W głębi I Liceum Ogólnokształcące, po prawej Archiwum Państwowe.
1966

Tramwaj na przystanku Miszewskiego.

1912

Ulica Łąkowa

Ulica Łąkowa (Weidengasse) w kierunku Długich Ogrodów (Langgarten). Po lewej budynek Gimnazjum Królewskiego.(Ok. 1912) [IDX:1045,1683]
1981-08

Parasolki na Placu Solidarności

Podczas mszy świętej pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców rozpadał się deszcz więc pojawiły się parasolki. Wydarzenie z obchodów 1 rocznicy strajków sierpniowych. Autor: Marek Kaliszczak

Wyższa szkoła średnia dla dziewcząt oraz szkoła przygotowawcza dla chłopców (Höhere Mädchenschule und Knabenvorschule von I. Sellmann)

Szkoła dla dziewcząt i chłopców mieszcząca się w budynku na rogu ulic Konopnickiej (Baumbachallee) i ks. Zator-Przytockiego (Czarna, Schwarzer Weg ) powstała w roku 1905 a od roku 1907 przyjęto też chłopców. Założycielką była Ida Sellmann. Szkoła w tej lokalizacji działała do roku 1908, zanim przeniosła się niedaleko na ul. Ferberweg (Miszewskiego). Obiekt nie istnieje a przez długi czas znajdował się w tym miejscu budynek z artykułami metalowymi, który również został wyburzony w maju 2016 a w jego miejsce zbudowano apartamentowiec.