Szkoła dla dziewcząt i chłopców Idy Sellmann (Höhere Mädchenschule und Knabenvorschule I. Sellmann)
Obraz pochodzi z 1908 r.  Dodano: 2018-11-19 13:41

Nowa szkoła (od 1908 r) dla chłopców i dziewcząt założycielki Idy Sellmann znalazła się przy ul. Ferberweg (Miszewskiego). W swych murach mieściła także internat, który od roku 1913 zamieniono na przedszkole. W roku 1914 szkoła zmieniłą funckję oraz nazwę i zwała się Lyzeum I. Sellmann. W roku 1920 placówką kierowała Gertruda Lehmann-Kinast a rok później tj w roku 1921 gdy miasto przejęło obiekt znów zmieniono nazwę na Deutsches Lyzeum. Budynek od czasu wojny nie istnieje.

1912

Ulica Łąkowa

Ulica Łąkowa (Weidengasse) w kierunku Długich Ogrodów (Langgarten). Po lewej budynek Gimnazjum Królewskiego.(Ok. 1912) [IDX:1045,1683]

Archiwum Państwowe i Szkoła św. Piotra i Pawła

Wschodnia strona Placu Hanzy z widocznymi budynkami Archiwum Państwowego (z prawej) i Szkoły św. Piotra i Pawła (Oberrealschule zu St. Petri und Pauli) dziś znane jako Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Mikołaja Kopernika.

Wyższa szkoła średnia dla dziewcząt oraz szkoła przygotowawcza dla chłopców (Höhere Mädchenschule und Knabenvorschule von I. Sellmann)

Szkoła dla dziewcząt i chłopców mieszcząca się w budynku na rogu ulic Konopnickiej (Baumbachallee) i ks. Zator-Przytockiego (Czarna, Schwarzer Weg ) powstała w roku 1905 a od roku 1907 przyjęto też chłopców. Założycielką była Ida Sellmann. Szkoła w tej lokalizacji działała do roku 1908, zanim przeniosła się niedaleko na ul. Ferberweg (Miszewskiego). Obiekt nie istnieje a przez długi czas znajdował się w tym miejscu budynek z artykułami metalowymi, który również został wyburzony w maju 2016 a w jego miejsce zbudowano apartamentowiec.
1915

Łagiewniki

Skrzyżowanie ulic Wałowej (Wallgasse) i Łagiewniki (Schüsseldamm). Z lewej gmachy Biblioteki Miejskiej, dziś Biblioteka Gdańska PAN, i Szkoły Realnej Piotra i Pawła, dziś I Liceum Ogółnokształcące. W głębi ulica Jana z Kolna (Schichaugasse). (1905) [IDX:2495,930]
1966

Tramwaj na Wałach Piastowskich.

Wzdłuż Wałów Piastowskich. Tory przebiegały przy tzw. Trójkącie Naukowym. W głębi I Liceum Ogólnokształcące, po prawej Archiwum Państwowe.