Ulica ks. Mariana Góreckiego (Kirchenstrasse)
Obraz pochodzi z 1905 r.  Dodano: 2018-11-19 13:41

Ulica ks. Mariana Góreckiego (Kirchenstrasse)

Ulica Kirchenstraße (ks. Góreckiego), która w 1937 r., została przemianowana na Hedwigskirchstraße, z racji wielu ulic "kościelnych" w nazwie.
Widok w kierunku ul. Oliwskiej i skrzyżowanie z ul. Strajku Dokerów (Albrechtstraße).
Z lewej strony narożna kamienica nr 6 i 6A, z prawej budynek szkolny, obecnie Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy Nr 2 czyli Góreckiego 16.

1908

Szkoła dla dziewcząt i chłopców Idy Sellmann (Höhere Mädchenschule und Knabenvorschule I. Sellmann)

Nowa szkoła (od 1908 r) dla chłopców i dziewcząt założycielki Idy Sellmann znalazła się przy ul. Ferberweg (Miszewskiego). W swych murach mieściła także internat, który od roku 1913 zamieniono na przedszkole. W roku 1914 szkoła zmieniłą funckję oraz nazwę i zwała się Lyzeum I. Sellmann. W roku 1920 placówką kierowała Gertruda Lehmann-Kinast a rok później tj w roku 1921 gdy miasto przejęło obiekt znów zmieniono nazwę na Deutsches Lyzeum. Budynek od czasu wojny nie istnieje.
1937-05

Zbiorniki paliwa w Nowym Porcie.

Wielkie zbiorniki paliwa w nieistniejącej współcześnie, bazie paliw która znajdowała się na terenie d. Szańca Zachodniego. Z lewej budynek pod adresem Długosza 1/4. Autor: Annemarie Schwarzenbach

Szkoła na Starych Szkotach

Szkoła ludowa przy ulicy Brzegi (Radauneufer) na Starych Szkotach.
1963

Władysława IV w Nowym Porcie.

Tramwaj linii nr 5 (Wrzeszcz Lotnisko - Brzeźno - Nowy Port) na ul. Władysława IV.

Mały i Wielki Młyn

Wschodni fragment rozwidlenia Kanału Raduni i widoczne budynki Małego (na pierwszym planie) i Wielkiego Młyna (w głębi z lewej) oraz z prawej fragment Gewerbeschule (Szkoły Dokształcającej). Urzeka susząca się pościel :)
1903

„Conradinum” w budowie