Muzeum Polski
Zintegrowany system prezentacji zdigitalizowanych zasobów archiwalnych i zabytkowych.
Zapraszamy na wirtualny spacer po zbiorach Muzeum Polski.
Szpital św. Elżbiety
Obraz pochodzi z 1958 r. 
  Wyświetlono: 3599 , Lubi: 0.      

Szpital św. Elżbiety

Odbudowa II kondygnacji północnego skrzydła szpitala św. Elżbiety.
U góry widoczny fragment budynku d. redakcji "Danziger Vorposten" a po wojnie znanego jako "Krewetka" od znajdującej się tam restauracji rybnej.

Podobne zasoby:

1966

Przy Dworcu Głównym.

Tramwaj mijający Dworzec Główny. W tle obecny Central Hotel.
1898

Tereny poforteczne przy Podwalu Grodzkim

Tereny poforteczne u zbiegu Wałów Jagiellońskich (Elisabethwall)i Podwala Grodzkiego (Stadtgraben) z pozostawionymi resztkami bastionu św. Elżbiety. W głębi po prawej Nowe Ogrody (Neugarten) z nieistniejącymi gmachami Nadprezydentury i Zarządu Prowincji (później Senat i Sejm Wolnego Miasta Gdańska). Dziś przebiega tędy główna arteria komunikacyjna Gdańska. (Ok. 1898) [IDX:1968,677]
1958

Szpital św. Elżbiety

Widok z kościoła św. Elżbiety na odbudowywany budynek d. szpitala św. Elżbiety.
1971-05-01

Odbudowa Domu Partii

Trwa intensywna odbudowa siedziby Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku, częściowo spalonej podczas zajść w grudniu 1970 r.. Budynek zmienił także swoją bryłę, gdyż czterospadowy dach zastąpiono płaskim by stworzyć dogodniejsze warunki do ewentualnej ewakuacji osób z budynku. Autor: Marek Kaliszczak
1920

Kanał Raduni zimą

Kanał Raduni widziany z mostka na ulicy Elżbietańskiej (Elisabethkirchengasse). W głębi pośrodku widoczny Dom Cechu Młynarzy, Wielki Młyn i wieża kościoła św. Katarzyny. Po prawej zabudowa przy ulicy Na Piaskach (Halbengasse). (Ok. 1920) [IDX:1899,769]
1908

Dom Opatów Pelplińskich

Kamienica przy ul. Elżbietańskiej zbudowana została na zlecenie Piotra Henningka w 1612 r, prawdopodobnie wg projektu Abrahama van den Blocka. W końcu XVII w. budynek użytkowany był przez opactwo w Pelplinie i stan taki utrzymywał się przez ok. 150 lat. W połowie wieku XIX kolejni właściciele dokonywali sporych zmian konstrukcyjnych obiektu, narażając go na coraz gorszy stan techniczny. Wobec zagrożenia całkowitym wyburzeniem przez kolejnego właściciela, budynek został wykupiony przez miasto i umieszczono w nim Miejski Urząd Budowlany znany także jako Policja Budowlana (Baupolizeiamt). Wykonano wreszcie generalny remont wraz z odtworzeniem zrujnowanej kamieniarki. Wiosną 1945, budynek nie ucierpiał w wyniku działań wojennych.