Muzeum Polski
Zintegrowany system prezentacji zdigitalizowanych zasobów archiwalnych i zabytkowych.
Zapraszamy na wirtualny spacer po zbiorach Muzeum Polski.
Załadunek drewna w gdańskim porcie
Obraz pochodzi z 1937-05. 
  Wyświetlono: 1372 , Lubi: 0.      

Załadunek drewna w gdańskim porcie

Załadunek drewna na niewielki żaglowiec.
W głębi widoczne zabudowania osady Wisłoujście przy ul. Kotwice (Norderstraße).

Autor: Annemarie Schwarzenbach

Podobne zasoby:

1911

Żaglowiec „Grossherzogin Elisabeth”

Żaglowiec Niemieckiego Związku Statków Szkolnych „Grossherzogin Elisabeth” na redzie Nowego Portu. Zadaniem związku było szkolenie kandydatów do służby we flocie handlowej.Fregata „Grossherzogin Elisabeth” została zbudowana w 1901 r. w Geestemünde jako statek szkolny, na którym szkolili się także słuchacze gdańskiej Navigationschule. Zabierał na pokład 180 jungów. Osiągał doskonałe wyniki, co spowodowało, że powstały następne żaglowce. W 1910 r. ówczesny dowódca żaglowca, kapitan Richard Dressler i część załogi przeszli na następny, bliźniaczy żaglowiec szkolny „Princess Eitel Friedrich”. Od 1930 roku pływał on pod polską banderą jako „Dar Pomorza".(Ok. 1911)
1931

Karnawałowi przebierańcy

Grupa przebierańców podczas karnawału sopockiego w 1931 r. Na platformie widać – jako ważny element dekoracji – starą łódź rybacką. Statystami są prawdopodobnie autentyczni rybacy. Tow. Przyjaciół Sopotu. [IDX:2164,1160]
1931-08

Okręty szkolne włoskiej Marynarki Wojennej Amerigo Vespucci i Cristoforo Colombo

Fotografia ukazuje dwa włoskie żaglowce szkolące marynarzy na potrzeby włoskiej marynarki wojennej, zacumowane przy nabrzeżu Danziger Waggonfabrik AG (Stocznia Północna). Bliżej widoczny jest SV Amerigo Vespucci (zbudowany 1931), w głębi SV Cristoforo Colombo (zbudowany 1928). Obie jednostki przybyły 26 sierpnia 1931 r. wpierw do portu w Gdyni, skąd następnego dnia, udały się do Gdańska. Jako okręty szkolne będące w władaniu marynarki wojennej, oba były uzbrojone w 4 działa kalibru 70mm oraz 4 ckm-y a na pokład zabierały ok. 370 osób załogi stałej i szkolnej. SV Amerigo Vespucci pływa po dziś dzień jako jednostka szkolna włoskiej Marina Militare, natomiast SV Cristoforo Colombo po wojnie trafił do Związku Sowieckiego w ramach reparacji wojennych i przemianowany na okręt pn Dunaj i po nie do końca znanym wydarzeniu w roku 1959, został wycofany z służby a następnie w roku 1961 zezłomowany.
1905

łódź rybaków z Sopotu

Łódź rybacka na plaży w Sopocie, na wysokości dzisiejszego "Baru Przystań". W głębi po lewej widoczne łazienki Południowe, z prawej ostroga sopockiego mola i w tle klif w Orłowie.