Stragany na pl. Dominikańskim
Obraz pochodzi z 1937-05.  Dodano: 2019-06-08 06:27

Stragany na pl. Dominikańskim

Stragany znajdujące się pomiędzy halą targową a Podwalem Staromiejskim.
W głębi kamienice przy ul. Lawendowej a wyższy budynek na rogu z ul. Straganiarską.

Autor: Annemarie Schwarzenbach

Plac Dominikański

Plac Dominikański (Dominikanerplatz) po wyrównaniu terenu. Basztę Dominikańską rozebrano w 1897 r. W głębi, po lewej kościół św. Mikołaja a po prawej kamienice przy ulicy Pańskiej (Junkergasse). (Fot. E. Mertens, 1894) [IDX:1816,1073]
1910

Targ na Placu Dominikańskim

Targ na Placu Dominikańskim (Dominikanerplatz) przed Halą Targową. Widok od strony Podwala Staromiejskiego (Altstädtischer Graben). (Ok. 1910) [IDX:1806,1060]

Plac Dominikański przed Halą Targową

Dzień handlowy przed Halą Targową. W głębi Baszta Jacek i kamienice przy ul. Pańskiej. Z prawej strony zabudowa ul. Podwale Staromiejskie.

Dom na Podmłyńskiej

Fragment domu przy ulicy Podmłyńskiej 10 (Kleine Mühlengasse). (Ok. 1870) [IDX:1909,1007]
ok. 1890

Plac Dominikański

Widok na Plac Dominikański z ul. Lawendowej. Widoczne są dwie baszty, Baszta Jacek (smuklejsza) i Baszta Dominikańska, zwana także "donicą" z względu na opanowanie, przez rosnącą na niej dziką roślinność. W głębi zabudowa ul. Pańskiej.

Plac Dominikański

Plac Dominikański wraz z Basztą Dominikańską zwaną w czasie gdy była w całości, "Kiek en den kök", bowiem można było z niej dostrzec co dzieje się w kuchni klasztoru OO Dominikanów. Spłonęła w roku 1807 a jej pozostałość zaadoptowała sobie dzika roślinność i odtąd gdańszczanie nazwali ją "donicą". W głębi widoczny kościół św. Mikołaja przy klasztorze OO Dominikanów oraz z prawej Baszta Jacek.