Stary Rynek Oliwski nr 9

Dom z 1900 r.

Autor: Artur Wołosewicz

Dawna karczma

Stary Rynek Oliwski nr 6, dawna karczma przy oliwskim rynku. Autor: Artur Wołosewicz PP Pracownie Konserwacji Zabytków Oddział w Gdańsku Pracownia Dokumentacji Naukowo-Historycznej
1912

Pachołek

Wzgórze Pachołek w Oliwie, ze zbudowaną w 1882 r. wieżą widokową. Widok z mostu przy Stawie Młyńskim na Potoku Oliwskim, z wylotu Starego Rynku Oliwskiego (Am Markt). W głębi dawny dworek z 1816 r., mieszczący restaurację „Karlshof”, od końca XIX w. miejsce spotkań gdańskich Polaków. Przed dworkiem, dziś ulica Spacerowa (Kölner Chaussee), zachowały się starsze od niego granitowe słupki przedprożne, pozostałość po stojącej tu wcześniej rezydencji Totenhof. Po lewej stronie urządzenia śluzy, a w głębi fragment zajazdu „Pacholken”, później zwanego „Waldhäuschen”. Niemiecka nazwa Pachołka, Karlsberg, miała upamiętniać opata oliwskiego Karla von Hohenzollerna.(Ok. 1912)
ok. 1940

Stary Rynek Oliwski.

Stary Rynek Oliwski, tramwaj przed Domem Zarazy (Domem Bramnym).

Stary Rynek Oliwski nr 16

Stary Rynek Oliwski nr 8

Most przy młynie w Oliwie

Zaprzęg przy młynie, przy wjeździe na Stary Rynek Oliwski (Am Markt). W tle Pachołek z wieżą widokową. (Ok. 1905)