Ruch na ul. Długiej
Obraz pochodzi z 1933 r.  Dodano: 2019-07-22 13:57

Ruch na ul. Długiej

Ruch na ulicy Długiej, po której jeździły samochody, wozy konne i tramwaje. Oczywiście był tez spory ruch przechodniów z względu na popularne sklepy, lokale gastronomiczno-rozrywkowe oraz kina. Z prawej strony widoczna fasada poczty a w głębi, jak gdyby centralnie usadowiona wieża ratusza głównomiejskiego. Między pierzejami rozpięte były także charakterystyczne lampy oświetleniowe.

1935

Ulica Długa

Ulica Długa (Langgasse). W głębi Złota Brama, a za nią Wieża Więzienna.(Ok. 1935) [IDX:1480,881]
1904

Ul. Długa

Fragment ul. Długiej, widok w kierunku Złotej Bramy. W lewo wjazd w ul. Pocztową, w prawo w ul. Lektykarską.

Ulica Długa

Przebudowane kamieniczki przy ulicy Długiej (Langgasse) u wylotu ulicy Lektykarskiej (Portechaisengasse). Przy chodniku stare drzewa, posadzone kiedyś przed przedprożami.(1894) [IDX:1475,891]
1915

Dom Uphagena

Kamienica przy ul. Długiej (Langgasse) nr 12 przebudowana w roku 1775 przez jednego z znakomitszych kupców gdańskich, Johanna Uphagena. Współcześnie obiekt jest placówką muzealną, prezentującej wnętrza dawnych kamienic kupieckich w Gdańsku z zachowaniem trzytraktowej zabudowy czyli kamienicy głównej, skrzydła (łącznika) oraz oficyny. Z prawej strony dom z nr 11, z lewej z nr 13.
ok. 1930

Ulica Tkacka

Widok z Długiej na ul. Tkacką a dalej Kołodziejską i Węglarską z zamykający widok kamienicami na rogu Szerokiej i Pańskiej. Nie sposób tu nie dostrzec wieży (jednej z dwu) Wielkiej Zbrojowni, stojącej naprzeciwko ul. Piwnej. Z prawej kamienice w których znajdował się Dom Handlowy Nathana Sternfelda.
ok. 1940

Panorama z kościołem św. Jana

Widok z wieży Kościoła Mariackiego na północno-wschodnią część Głównego Miasta i Ołowiankę (Bleihof). Na pierwszym planie wieżyczki kościoła, kopuła Kaplicy Królewskiej i domy przy zbiegu ulic: Grobla I (Damm I) i św. Ducha (Heilige-Geist-Gasse). Po wojnie ta część Grobli została poszerzona, by odsłonić fasadę Kaplicy Królewskiej. Pośrodku ulica Szeroka (Breitgasse) z gmachem założonej w 1894 roku popularnej gazety codziennej „Danziger Neueste Nachrichten". Dziś sam gmach nie istnieje, zachował się natomiast widoczny za nim budynek drukarni tej gazety. W głębi Motława ze statkami przy nabrzeżu ulicy Wartkiej (Am brausenden Wasser), Brabank, Ołowianka z elektrownią i stacją pomp oraz tereny stoczniowe Klawittera na Polskim Haku.(Ok. 1940) [IDX:1515,1050]