Wieża Więzienna i Katownia
Obraz pochodzi z ok. 1930 r.  Dodano: 2019-07-22 13:58

Wieża Więzienna i Katownia

Wieża Więzienna i Katownia powstałe w XIV wieku stanowiły zespół bramny wjazdu do Gdańska od strony zachodniej. Po przebudowach w końcu wieku XVI obie budowle zmieniły charakter na obiekty penitencjarne, zaś ruch przeniesiono na obie strony zespołu a bramą wjazdową ustanowiono Bramę Wyżynną, której fragment widać z lewej strony.

Pomnik Cesarza Wilhelma I

Na prawo: Pomnik Cesarza Wilhelma I przed Bramą Wyżynną. W tle nieistniejący hotel „Danziger Hof” (dziś okolice pawilonu „Lot”). (Ok. 1905-6) [IDX:1542,651]
1900

Zmiana warty

Zmiana warty przed Bramą Wyżynną, w której od początku wieku mieścił się Główny Odwach.(Ok. 1900–1905) [IDX:1562,683]

"Apartamentowce" zachodniej pierzei Dominikswall

Brak opisu
ok. 1900

Dominikswall, współcześnie południowa część Wałów Jagiellońskich

Dominikswall to ulica powstała po likwidacji zachodnich wałów obronnych w końcu XIX w. Był to odcinek pomiędzy Huciskiem a Bramą Wyżynną. Z prawej strony zwarta pierzeja kamienic z restauracjami, kawiarniami itp oraz lokalami dla zamożniejszych mieszkańców Gdańska. Po lewej stronie ulicy, budynki zbudowane w formie willowej, dla bardziej wymagających mieszkańców, choć prawdopodobnie nie cieszyły się dużym zainteresowaniem. Na wprost w głębi widoczny budynek hotelu "Deutsches Haus" znajdujący się na rogu Huciska i Elisabethwall czyli północnej części Wałów Jagiellońskich.

Budynek przy ulicy Bogusławskiego

Nieistniejący budynek przy ulicy Bogusławskiego (An der Reitbahn), nawiązujący stylem architektonicznym do Dworu Bractwa św. Jerzego. (Fot. R. T. Kuhn, ok. 1895) [IDX:1457,717]
1919

Wiec przed Bramą Wyżynną