Wschodnia część Długiego Targu.
Obraz pochodzi z ok. 1930 r.  Dodano: 2019-07-24 10:15

Wschodnia część Długiego Targu.

Brak opisu

1907-08-23

Zawalone budynki Chlebnicka 47 i 48.

Rankiem 23 sierpnia 1907 r. kilka sygnałów że coś złego się dzieje (spaczone drzwi, odpadające tynki, pękające ściany) w dwóch sąsiadujących kamienicach, pozwoliły na udaną ewakuację niemal wszystkich osób w nich zamieszkałych. Na szczęście nikt nie zginął a z tych co nie zdążyli uciec, najboleśniej skutek katastrofy odczuła panna Kiedrowski, gdy spadając do piwnicy zmiażdżyła obie stopy. Straty materialne były z kolei bardzo duże, oprócz całkowitego zniknięcia obu kamienic (uchowały się jedynie szczyty od strony bazyliki Mariackiej) zniszczony był także całkiem spory majątek osób tam zamieszkujących, jak choćby wspomnianej panny Kiedrowski, która prowadziła sklep z tapetami i które to wszystkie uległy zniszczeniu. Obaj właściciele, rencista Franz Feichtmeyer posiadacz domu z nr 48 oraz Paul Nachtigal handlujący kawą z nr 47, po katastrofie nie byli już w stanie odbudować swych domów i obaj sprzedali je sąsiadowi z nr 45/46 p. Bernardowi Braune, który w przeciągu dwóch lat postawił nowe budynki.

Długi Targ.

Długi Targ, widok w kierunki ulicy Długiej z Ratuszem Głównego Miasta. Wokół fontanny Neptuna widać przejeżdżające tramwaje.
1937-05

Chłopcy siedzący na przedprożu

Chłopcy siedzący na przedprożu południowej pierzei Długiego Targu. Nieco za nimi widoczna witryna i szyld kawiarni "Hohenzollern" czyli Długi Targ 11 oraz kraty na oknach Domu Bankowego R Damme (R. Damme Bankgeschäft) w budynku pod nr 10 Autor: Annemarie Schwarzenbach
1933

Sala Dworu Artusa

Sala Dworu Artusa, miejsce spotkań gdańskiego patrycjatu i bogatego mieszczaństwa.
1932

Wschodni fragment Długiego Targu

Brak opisu
1920