Ulica 3 Maja i Dworzec Główny
Obraz pochodzi z 1903 r.  Dodano: 2018-02-05 19:25

Ulica 3 Maja i Dworzec Główny

Widok z ulicy 3 Maja (Nordpromenade) na nowo zbudowany (1896–1900) Dworzec Główny.(Ok. 1903) [IDX:1985,544]

Nowe Ogrody, gmach Sejmu II Wolnego Miasta Gdańska.

Nowe Ogrody, gmach Zarządu Prowincji, później Sejmu II Wolnego Miasta Gdańska. Budynek został zniszczony i rozebrany po 1945 roku. Stałby w miejscu skrzyżowania ulicy 3 Maja - Hucisko - Nowe Ogrody.

Stary dworzec od strony wałów

Dworzec kolejowy przy Bramie Wyżynnej (funkcjonujący zanim wybudowano Dworzec Główny), ulica 3 Maja (Nordpromenade) ze Szkołą Wojenną (dziś Rejonowy Urząd Pracy) i forty na Grodzisku (Hagelsberg). Widok z Bastionu św. Elżbiety.Po zbudowaniu Dworca Głównego dworzec przy Bramie Wyżynnej służył jako dworzec towarowy.(Ok. 1894).
1904

Ulica Promenade (3 Maja)

Fragment ul. 3 Maja (Promenade). Z lewej widoczny fragment budynku Schutzenhaus (Domu Strzeleckiego Fryderyka Wilhelma), w głębi Szkołę Wojenną.

Pochód Bractwa Strzeleckiego

Uroczysty pochód członków Bractwa Strzeleckiego ze strzelnicy im. Fryderyka Wilhelma, który wychodzi z ulicy 3 Maja (Nordpromenade) i skręca na wiadukt przy Hucisku (Silberhütte). W głębi nieistniejąca zabudowa ulicy i zachowany gmach Szkoły Wojennej (dziś Rejonowy Urząd Pracy).(Ok. 1905) [IDX:1812,517]
ok. 1900

Budynek Królewskiej Rejencji (Nadprezydentury)

Budynek siedziby gdańskiej rejencji (odpowiednik województwa) wybudowany został w roku 1886. Po I Wojnie Światowej pełnił funkcję Senatu Wolnego Miasta Gdańska. W marcu 1945 r. ucierpiał znacznie podczas zdobywania miasta i został rozebrany. Na części działki (zachodnia) wybudowano budynek w którym mieści się Urząd Miasta Gdańska.
1937-05

Samochody stojące przed budynkiem Senatu WMG.

Autor: Annemarie Schwarzenbach