Stary młyn w Jelitkowie
Obraz pochodzi z 1915 r.  Dodano: 2018-02-05 20:17

Stary młyn w Jelitkowie

Jelitkowo, stary młyn przy stawie, zbudowany w 1847 r. na miejscu jeszcze starszego. Po wojnie rozebrany. Dziś w tym miejscu ulica Pomorska (Seestrasse) łączy się z ulicą Jelitkowską (Glettkauerstrasse).(Ok. 1915)

Kościół św. Katarzyny i Wielki Młyn

Widok spod Ratusza Staromiejskiego (z prawej) na kościół św. Katarzyny i Wielkiego Młyna. Pośrodku widoczny (pierwszy) Pomnik Heweliusza odsłonięty w 1973 r. i przeniesiony w roku 2004 na skwer pomiędzy budynkami hotelu Hevelius, NOT i "Winifery".
1975

Przed montażem hełmu na kościele św. Katarzyny

Jeden z czterech narożnych hełmów, tuż przed wciągnięciem go do góry, celem usadowienia na wieży kościoła św. Katarzyny. W tle częściowo zasłonięty Wielki Młyn, lewej zabudowa ul. Na Piaskach. Autor: Marek Kaliszczak
1975

Mostek kolejowy nad kanałem wód Motławy

Mostek kolejowy nad kanałem regulującym przepływ wód Motławy w zespole Śluzy Kamiennej. W głębi widoczny młyn wodny z II poł. XVII wieku a ponad nim zbiornik gazu dawnej gazowni znajdującej się przy ul. Toruńskiej.

Młyn Prochowy

Młyn Prochowy znany też pod nazwą Młyn XXI (Kościerska 13), funkcjonował do końca XVI w. jako młyn prochowy. W latach 1636 - 1822 był własnością Uphagenów. Od 1822 r. właścicielem został Salomon Moske, który przebudował go na młyn zbożowy, czynny jeszcze w początkach XX wieku. Po II wojnie światowej budynek młyna zmienił funkcję na mieszkalną. Od 1985 roku niezamieszkały i obecnie znajduje się na terenie zaplecza technicznego oliwskiego ZOO.
1920

Wielki Młyn

Wielki Młyn widoczny z wieży kościoła św. Katarzyny. Po prawej fragment Szkoły Zawodu i Rzemiosła, po lewej, w głębi, widoczny odcinek ulicy Na Piaskach (Halbengasse). (Ok. 1920) [IDX:1953,963]
1955

Młyn przy Śluzie Kamiennej

Widok na młyn od strony północnej, stan przed rozpoczęciem prac konserwatorskich.