Muzeum Polski
Zintegrowany system prezentacji zdigitalizowanych zasobów archiwalnych i zabytkowych.
Zapraszamy na wirtualny spacer po zbiorach Muzeum Polski.
Panorama Oliwy
Obraz pochodzi z 1894 r. 
  Wyświetlono: 1479 , Lubi: 0.      

Panorama Oliwy

Panorama Oliwy ze wzgórza przy ulicy Podhalańskiej (Am Wächterberg). W głębi po lewej wzgórze Pachołek z zajazdem „Waldhäuschen” i restauracją „Karlsberg”, Staw Młyński i wieża kościoła św. Jakuba, kościół pocysterski (katedra od utworzenia w 1925 r. diecezji gdańskiej) i Park Oliwski. Po prawej tereny dzisiejszej Żabianki i Jelitkowa. Na terenie, który jest widoczny na pierwszym planie dopiero za kilka lat wzniesiony zostanie kościół ewangelicki (dziś Ojców Cystersów, pod wezwaniem Królowej Korony Polskiej).(Fot. E. Mertens, 1894)

Podobne zasoby:

ok. 1930

Panorama z wieży Gimnazjum Realnego

Widok z wieży Gimnazjum Realnego w Elblągu, od zakończenia wojny będącej siedzibą władz miejskich. Na pierwszym planie nieistniejący budynek wzdłuż ul. Bismarcka (Trybunalskiej). Tuż ponad nim widoczne zabudowania elbląskiego aresztu (od środka w lewo) oraz miejskiego parku. W tle charakterystyczne wieże Ratusza, katedry św. Mikołaja, kościoła Mariackiego i Bramy Targowej.
1893

Panorama Oliwy

Panorama Oliwy z wieży widokowej na wzgórzu Pachołek (Karlsberg). Po lewej kościół pocysterski (od r. 1926 katedra), zabudowania poklasztorne i Park Oliwski. Pośrodku widoczna oś ulic Stary Rynek Oliwski (Am Markt) i Opata Rybińskiego (Am Schlossgarten). Widoczny pierwszy od prawej szpaler drzew wyznacza linię dzisiejszej ulicy Polanki, a drugi linię dzisiejszej Alei Grunwaldzkiej. W głębi łąki, na których stoją dziś osiedla Przymorze i Zaspa. (Ok. 1893)
1920

Pod Pachołkiem w Oliwie

Wzgórze Pachołek w Oliwie ze wzniesioną w 1882 r. wieżą widokową. Po prawej dawny dworek mieszczący restaurację „Karlshof”, po lewej zabudowania, w których mieścił się zajazd „Pacholken” zwany później „Waldhäuschen”. Na pierwszym planie most przy Stawie Młyńskim i droga prowadząca w kierunku dzisiejszego ZOO.(Ok.1920)
1893

Panorama Oliwy

Panorama Oliwy z wieży widokowej na wzgórzu Pachołek (Karlsberg).Pośrodku kościół pocysterski (od r. 1926 katedra), zabudowania poklasztorne i Park Oliwski.Widoczny w głębi, po prawej szpaler drzew wyznacza linię dzisiejszej Alei Grunwaldzkiej. W głębi łąki, na których stoi dziś osiedle Przymorze. (Ok. 1893)
ok. 1910

Oliwa.

Oliwa, park Oliwski z Domem Opatów, Katedrą oraz wzgórze Pachołek z wieżą widokową.
ok. 1910

Katedra św. Mikołaja

Katedra św. Mikołaja uchodzi poprzez swą wysoką na 100 m wieżę (odbudowaną w roku 1907 po pożarze z 1777 r.), za jeden z najwyższych obiektów sakralnych w Polsce. W lutym 1945 r. obiekt został zniszczony podczas zdobywania miasta przez oddziały sowieckie, kolejna odbudowała trwałą ponad 20 lat.