Przy ulicy Żabi Kruk
Obraz pochodzi z 1915 r.  Dodano: 2018-02-05 20:29

Przy ulicy Żabi Kruk

Szkoła (Petrischule) przy ulicy Żabi Kruk (Poggenpfuhl).(Ok. 1915) [IDX:1047,814]

Wyższa szkoła średnia dla dziewcząt oraz szkoła przygotowawcza dla chłopców (Höhere Mädchenschule und Knabenvorschule von I. Sellmann)

Szkoła dla dziewcząt i chłopców mieszcząca się w budynku na rogu ulic Konopnickiej (Baumbachallee) i ks. Zator-Przytockiego (Czarna, Schwarzer Weg ) powstała w roku 1905 a od roku 1907 przyjęto też chłopców. Założycielką była Ida Sellmann. Szkoła w tej lokalizacji działała do roku 1908, zanim przeniosła się niedaleko na ul. Ferberweg (Miszewskiego). Obiekt nie istnieje a przez długi czas znajdował się w tym miejscu budynek z artykułami metalowymi, który również został wyburzony w maju 2016 a w jego miejsce zbudowano apartamentowiec.
1920

Panorama Starego Miasta

Fragment panoramy Starego Miasta. Pośrodku widoczny Kanał Raduni, a w głębi (gmach z wieżą) koszary artyleryjskie przy ulicy Wałowej (Wallgasse). Obok Wielkiego Młyna stoi nieistniejący budynek Szkoły Zawodu i Rzemiosła, po prawej kościół św. Katarzyny.(Ok. 1920) [IDX:1905,875]

Szkoła im. Conradiego

Styk ulic Hauptstrasse (Grunwaldzka) i Wielkiej Alei. W głębi budynek Conradinum, z lewej willa Grunwaldzka 3 i fragment dworu Uphagenów (Grunwaldzka 5).
1908

Szkoła dla dziewcząt i chłopców Idy Sellmann (Höhere Mädchenschule und Knabenvorschule I. Sellmann)

Nowa szkoła (od 1908 r) dla chłopców i dziewcząt założycielki Idy Sellmann znalazła się przy ul. Ferberweg (Miszewskiego). W swych murach mieściła także internat, który od roku 1913 zamieniono na przedszkole. W roku 1914 szkoła zmieniłą funckję oraz nazwę i zwała się Lyzeum I. Sellmann. W roku 1920 placówką kierowała Gertruda Lehmann-Kinast a rok później tj w roku 1921 gdy miasto przejęło obiekt znów zmieniono nazwę na Deutsches Lyzeum. Budynek od czasu wojny nie istnieje.

Szkoła przy Długich Ogrodach

Szkoła przy ulicy Barbary. (1895) [IDX:1271,1682]

Szkoła Wojskowa oraz Generalkommando.

Pocztówka przedstawiająca budynki powstałe w Gdańsku na przełomie XIX/XX wieku. Większe, przedstawia szkołę wojskową działającą do końca I wojny światowej - obecnie Urząd Pracy przy ulicy 3 Maja. Mniejsze, to siedziba Generalkommando, siedziba dowództwa pruskiego garnizonu w Gdańsku - obecnie Rada Miasta. W tle widać także zabudowę Wałów Jagiellońskich i sylwetkę Dworca Głównego.