Przy ulicy Żabi Kruk
Obraz pochodzi z 1915 r.  Dodano: 2018-02-05 20:29

Przy ulicy Żabi Kruk

Szkoła (Petrischule) przy ulicy Żabi Kruk (Poggenpfuhl).(Ok. 1915) [IDX:1047,814]

Wyższa szkoła średnia dla dziewcząt oraz szkoła przygotowawcza dla chłopców (Höhere Mädchenschule und Knabenvorschule von I. Sellmann)

Szkoła dla dziewcząt i chłopców mieszcząca się w budynku na rogu ulic Konopnickiej (Baumbachallee) i ks. Zator-Przytockiego (Czarna, Schwarzer Weg ) powstała w roku 1905 a od roku 1907 przyjęto też chłopców. Założycielką była Ida Sellmann. Szkoła w tej lokalizacji działała do roku 1908, zanim przeniosła się niedaleko na ul. Ferberweg (Miszewskiego). Obiekt nie istnieje a przez długi czas znajdował się w tym miejscu budynek z artykułami metalowymi, który również został wyburzony w maju 2016 a w jego miejsce zbudowano apartamentowiec.
1959

Kościół szpitala św. Ducha

Dawny przyszpitalny kościół św. Ducha w nowym i podwyższonym wcieleniu, będzie od teraz służyć jako szatnia i sala gimnastyczna przy Szkole Podstawowej nr 50. Z prawej strony za prezbiterium, widoczny (jeszcze nie odbudowany) budynek dawnego Domu Opieki Szpitala św. Ducha (U Furty 3).
1915

Stacja kolejowa Gdańsk Główny

Widok na stacje kolejową Gdańsk Główny z wiaduktu nad torami biegnącego wzdłuż ul. Hucisko. Z lewej widoczna Szkoła Wojenna, dalej w prawo budynek Dworca Głównego oraz b. Dyrekcji Kolei.

Pochód Bractwa Strzeleckiego

Uroczysty pochód członków Bractwa Strzeleckiego ze strzelnicy im. Fryderyka Wilhelma, który wychodzi z ulicy 3 Maja (Nordpromenade) i skręca na wiadukt przy Hucisku (Silberhütte). W głębi nieistniejąca zabudowa ulicy i zachowany gmach Szkoły Wojennej (dziś Rejonowy Urząd Pracy).(Ok. 1905) [IDX:1812,517]

Szkoła Podstawowa nr 50

Trwa budowa SP nr 50 przy ul. Grobla IV oraz przebudowa d. kościoła św. Ducha na salę gimnastyczną. Widok od południa.
1923

Dworzec Główny

Gdański dworzec kolejowy widziany z "lotu ptaka". W lewo budynek kolejowej poczty, u góry fragment Szkoły Wojskowej.