Panorama z kościołem św. Józefa
Obraz pochodzi z 1870 r.  Dodano: 2018-02-05 20:38

Panorama z kościołem św. Józefa

Widok z Bastionu św. Elżbiety na kościół św. Józefa i domy przy ulicy Garncarskiej (Töpfergasse). Po lewej sierociniec przy kościele św. Elżbiety, po prawej wylot Kanału Raduni i Dom Opatów Pelplińskich. (Ok. 1870) [IDX:1943,631]

Tereny poforteczne przy Podwalu Grodzkim

Tereny poforteczne u zbiegu Wałów Jagiellońskich (Elisabethwall)i Podwala Grodzkiego (Stadtgraben) z pozostawionymi resztkami bastionu św. Elżbiety. W głębi po prawej Nowe Ogrody (Neugarten) z nieistniejącymi gmachami Nadprezydentury i Zarządu Prowincji (później Senat i Sejm Wolnego Miasta Gdańska). Dziś przebiega tędy główna arteria komunikacyjna Gdańska. (Ok. 1898) [IDX:1968,677]

Cesarz Wilhelm II wraz z córką Victorią Luisą

Odbiór parady Leibhusaren Regiment I i II (I i II Pułk Huzarów Śmierci) oraz innych jednostek wojskowych stacjonujących w Gdańsku, przed siedzibą dowództwa XVII Korpusu Armijnego. W tle z lewej zabudowa Dominikswall (Wały Jagiellońskie), w prawo zabudowa Kleine Irrgarten.
1925

Pomnik Poległych przy Bastionie św. Elżbiety

Pomnik Poległych w I Wojnie Światowej przy Bastionie św. Elżbiety u zbiegu Podwala Grodzkiego (Stadtgraben) i Wałów Jagiellońskich (Elisabethwall). W głębi zbieg ulic 3 Maja (Nordpromenade) i Nowych Ogrodów (Neugarten). Widoczny (z wieżyczką) gmach Sejmu Wolnego Miasta Gdańska przy Nowych Ogrodach. (Ok. 1925) [IDX:1946,631]

Panorama z Bastionu św. Elżbiety

Panorama miasta z Bastionu św. Elżbiety, od Kościoła Mariackiego po kościół św. Trójcy. Po prawej przepust Kanału Raduni nad fosą. (Rok 1853. Fot. Edward Flottwell)
1920-02

Defilada przy Wałach Jagiellońskich

Defilada rozjemczych oddziałów alianckich (francuskich i brytyjskich) przed d. komendanturą XIX Korpusu Armijnego (w okresie międzywojnia siedziba Generalnego Komisarza Ligi Narodów, wojnie klub „Żak”).
ok. 1930

Tramwaj na Wałach Jagiellońskich.

Tramwaj na Wałach Jagiellońskich. W głębi siedziba Rady Miasta, dawniej Generalkommando.