Stare domy na terenach przyfortecznych
Obraz pochodzi z 1906 r.  Dodano: 2018-02-05 20:43

Stare domy na terenach przyfortecznych

Domy szachulcowe (XVI–XIX w.) na terenach przyfortecznych w miejscu północnego odcinka Wałów Jagiellońskich (Elisabethwall), później wyburzone. Na pierwszym planie właśnie wytyczona ulica Hucisko (Silberhütte), w głębi wieża kościoła św. Elżbiety.(Fot. R. T. Kuhn, ok. 1896) [IDX:1777,673]

1910

Parada wojskowa z udziałem cesarza Wilhelma II

Parada wojskowa z udziałem cesarza Niemiec Wilhelma II (tyłem) oraz jego ukochanej córki Victorii Luizy. Obydwoje w strojach paradnych Leibhusaren Regiment I i II (Huzarów Śmierci pułk nr 1 i 2) odbierają defiladę pod gmachem Generalkommando. W tle budynki przy ul. Dominikswall (dziś Wały Jagiellońskie) oraz Kleine Irrgarten (Mały Błędnik).

Cesarz Wilhelm II wraz z córką Victorią Luisą

Odbiór parady Leibhusaren Regiment I i II (I i II Pułk Huzarów Śmierci) oraz innych jednostek wojskowych stacjonujących w Gdańsku, przed siedzibą dowództwa XVII Korpusu Armijnego. W tle z lewej zabudowa Dominikswall (Wały Jagiellońskie), w prawo zabudowa Kleine Irrgarten.
1920-02

Defilada przy Wałach Jagiellońskich

Defilada rozjemczych oddziałów alianckich (francuskich i brytyjskich) przed d. komendanturą XIX Korpusu Armijnego (w okresie międzywojnia siedziba Generalnego Komisarza Ligi Narodów, wojnie klub „Żak”).

Tratwy i przepust Raduni

Tratwy w fosie przy przepuście Raduni. W głębi Wał Dominikański i wieże Głównego Miasta.(Ok. 1865) [IDX:1682,708]
1957

Tramwaj na Wałach Jagiellońskich.

Tramwaj na Wałach Jagiellońskich. W głębi odbudowana po wojnie pierzeja oraz siedziba KW PZPR.
1915

Widok z Huciska

Hucisko (Silberhütte). Po lewej w głębi kamienice przy WałachJagiellońskich (Dominikswall), a pośrodku i po prawej nieistniejące domy przy Kleiner Irrgarten, wzniesione po rozbiórce fortyfikacji.(Ok. 1915) [IDX:1783,561]