Wały Jagiellońskie i Brama Wyżynna
Obraz pochodzi z 1902 r.  Dodano: 2018-02-05 20:47

Wały Jagiellońskie i Brama Wyżynna

Brama Wyżynna i wschodnia pierzeja Wałów Jagiellońskich (Dominikswall) z nieistniejącym hotelem „Danziger Hof”, w którym mieścił się również angielski bank. (Fot. Römmler - Jonas, ok. 1902) [IDX:1541,632]

1910

Wały Jagiellońskie z Pomnikiem Wilhelma I

Wały Jagiellońskie (Dominikswall) po położeniu bruku na ulicy, z wzniesionym przed Bramą Wyżynną Pomnikiem Cesarza Wilhelma I. (Ok. 1910) [IDX:1524,643]

Wieża Więzienna

Wieża Więzienna z kamieniczkami przy południowej pierzei Targu Węglowego (Kohlenmarkt). W głębi Dwór Bractwa św. Jerzego i Złota Brama z wejściem na ulicę Długą (Langgasse). (Ok. 1890) [IDX:1598,645]
1903

Brama Wyżynna

Widok na Bramę wyżynną od strony d. Karrenwall. W głębi widoczny zespół przedbramia czyli Katownia oraz Wieża Więzienna. Z lewej strony fragment hotelu Danziger Hof, z prawej widoczne ogrodzenie budującego się Banku Rzeszy.
ok. 1900

Dominikswall, współcześnie południowa część Wałów Jagiellońskich

Dominikswall to ulica powstała po likwidacji zachodnich wałów obronnych w końcu XIX w. Był to odcinek pomiędzy Huciskiem a Bramą Wyżynną. Z prawej strony zwarta pierzeja kamienic z restauracjami, kawiarniami itp oraz lokalami dla zamożniejszych mieszkańców Gdańska. Po lewej stronie ulicy, budynki zbudowane w formie willowej, dla bardziej wymagających mieszkańców, choć prawdopodobnie nie cieszyły się dużym zainteresowaniem. Na wprost w głębi widoczny budynek hotelu "Deutsches Haus" znajdujący się na rogu Huciska i Elisabethwall czyli północnej części Wałów Jagiellońskich.
1955

Dawny Plac 1 Maja

Targ Sienny a w głębi Targ Węglowy. Z prawej Brama Wyżynna a za nią Wieża Więzienna. Pod widoczną centralnie wieżą Bazyliki Mariackiej wschodnia pierzeja ul. Tkackiej, bowiem brak jeszcze zabudowy ulicy po jej zachodniej stronie. Po lewej stronie Baszta Słomiana i Wielka Zbrojownia.

Bank przy ulicy Okopowej

Nowy gmach Banku Rzeszy przy ulicy Okopowej (Karrenwall) i pomnik Wilhelma I. Widok z Targu Siennego (Heumarkt). (Ok. 1905) [IDX:1580,613]