Bank przy ulicy Okopowej
Obraz pochodzi z 1905 r.  Dodano: 2018-02-05 21:39

Bank przy ulicy Okopowej

Nowy gmach Banku Rzeszy przy ulicy Okopowej (Karrenwall) i pomnik Wilhelma I. Widok z Targu Siennego (Heumarkt). (Ok. 1905) [IDX:1580,613]

1903

Brama Wyżynna

Widok na Bramę wyżynną od strony d. Karrenwall. W głębi widoczny zespół przedbramia czyli Katownia oraz Wieża Więzienna. Z lewej strony fragment hotelu Danziger Hof, z prawej widoczne ogrodzenie budującego się Banku Rzeszy.

Pomnik Cesarza Wilhelma I

Na prawo: Pomnik Cesarza Wilhelma I przed Bramą Wyżynną. W tle nieistniejący hotel „Danziger Hof” (dziś okolice pawilonu „Lot”). (Ok. 1905-6) [IDX:1542,651]
1940

Przy Bramie Wyżynnej

Widok z Wałów Jagiellońskich (Dominikswall) sprzed Bramy Wyżynnej w kierunku Targu Węglowego. W głębi Wieża Więzienna, a w tle Dwór Bractwa św. Jerzego.(Ok. 1940) [IDX:1581,692]
ok. 1900

Dominikswall, współcześnie południowa część Wałów Jagiellońskich

Dominikswall to ulica powstała po likwidacji zachodnich wałów obronnych w końcu XIX w. Był to odcinek pomiędzy Huciskiem a Bramą Wyżynną. Z prawej strony zwarta pierzeja kamienic z restauracjami, kawiarniami itp oraz lokalami dla zamożniejszych mieszkańców Gdańska. Po lewej stronie ulicy, budynki zbudowane w formie willowej, dla bardziej wymagających mieszkańców, choć prawdopodobnie nie cieszyły się dużym zainteresowaniem. Na wprost w głębi widoczny budynek hotelu "Deutsches Haus" znajdujący się na rogu Huciska i Elisabethwall czyli północnej części Wałów Jagiellońskich.
1955

Dawny Plac 1 Maja

Targ Sienny a w głębi Targ Węglowy. Z prawej Brama Wyżynna a za nią Wieża Więzienna. Pod widoczną centralnie wieżą Bazyliki Mariackiej wschodnia pierzeja ul. Tkackiej, bowiem brak jeszcze zabudowy ulicy po jej zachodniej stronie. Po lewej stronie Baszta Słomiana i Wielka Zbrojownia.

Pomnik cesarza Wilhelma I

Pomnik cesarza Niemiec Wilhelma I odsłonięto 21 września 1903 r, w obecności cesarza Wilhelma II i posadowiono go przed Bramą Wyżynną. Ul. Dominikswall wraz z wschodnia pierzeją i najbardziej znanym gdańskim hotelem "Danziger Hof", widocznym po prawej stronie.