Muzeum Polski
Zintegrowany system prezentacji zdigitalizowanych zasobów archiwalnych i zabytkowych.
Zapraszamy na wirtualny spacer po zbiorach Muzeum Polski.
Baszta Bramy Raduńskiej
Obraz pochodzi z 1896 r. 
  Wyświetlono: 1994 , Lubi: 0.      

Baszta Bramy Raduńskiej

Koniec XIX w. (ok. 1896 r.) – częściowa rozbiórka Bastionu św. Elżbiety. Resztki Bastionu św. Elżbiety zachowały się przy Wałach Jagiellońskich (Elisabethwall) między Dworcem Głównym a klubem „Żak”.

Podobne zasoby:

1890

Na ulicy Elżbietańskiej

Ulica Elżbietańska (Elisabethkirchengasse), brama i budynek dawnego przytułku dla nieślubnych dzieci. W głębi widoczne prezbiterium kościoła św. Elżbiety i szpital św. Elżbiety. W 1866 r.przytułek przeniesiono do dworu Schopenhauerów na Polankach w Oliwie. Gdy rozbierano budynek, renesansowy szczyt i portal wejściowy przeniesiono i osadzono w murach oficyny Towarzystwa Ubezpieczeń od Ognia. Dziś oficyna ta znajduje się w kompleksie gmachów bankowych między Wałami Jagiellońskimi (Elisabethwall) a ulicą Elżbietańską.(Ok. 1890) [IDX:1951,749]
ok. 1930

Tramwaj na Wałach Jagiellońskich.

Tramwaj na Wałach Jagiellońskich. W głębi siedziba Rady Miasta, dawniej Generalkommando.
1920

Kanał Raduni zimą

Kanał Raduni widziany z mostka na ulicy Elżbietańskiej (Elisabethkirchengasse). W głębi pośrodku widoczny Dom Cechu Młynarzy, Wielki Młyn i wieża kościoła św. Katarzyny. Po prawej zabudowa przy ulicy Na Piaskach (Halbengasse). (Ok. 1920) [IDX:1899,769]
1908

Dom Opatów Pelplińskich

Kamienica przy ul. Elżbietańskiej zbudowana została na zlecenie Piotra Henningka w 1612 r, prawdopodobnie wg projektu Abrahama van den Blocka. W końcu XVII w. budynek użytkowany był przez opactwo w Pelplinie i stan taki utrzymywał się przez ok. 150 lat. W połowie wieku XIX kolejni właściciele dokonywali sporych zmian konstrukcyjnych obiektu, narażając go na coraz gorszy stan techniczny. Wobec zagrożenia całkowitym wyburzeniem przez kolejnego właściciela, budynek został wykupiony przez miasto i umieszczono w nim Miejski Urząd Budowlany znany także jako Policja Budowlana (Baupolizeiamt). Wykonano wreszcie generalny remont wraz z odtworzeniem zrujnowanej kamieniarki. Wiosną 1945, budynek nie ucierpiał w wyniku działań wojennych.
1920-02

Defilada przy Wałach Jagiellońskich

Defilada rozjemczych oddziałów alianckich (francuskich i brytyjskich) przed d. komendanturą XIX Korpusu Armijnego (w okresie międzywojnia siedziba Generalnego Komisarza Ligi Narodów, wojnie klub „Żak”).
1865

Tratwy i przepust Raduni

Tratwy w fosie przy przepuście Raduni. W głębi Wał Dominikański i wieże Głównego Miasta.(Ok. 1865) [IDX:1682,708]