Szkoła na Starych Szkotach
Obraz pochodzi z 1885 r.  Dodano: 2018-02-06 20:23

Szkoła na Starych Szkotach

Szkoła ludowa przy ulicy Brzegi (Radauneufer) na Starych Szkotach.

Politechnika Gdańska.

Widok na Królewską Wyższą Szkołę Techniczną - Politechnikę Gdańską.

Conradinum.

Szkoła Conradinum, widok z Alei Hallera.
ok. 1900

Szkoła Wojenna (Kriegschule)

Brak opisu
1915

Przy ulicy Żabi Kruk

Szkoła (Petrischule) przy ulicy Żabi Kruk (Poggenpfuhl).(Ok. 1915) [IDX:1047,814]
ok. 1900

Dwór IV, Polanki 119

Pierwszym obiektem zbudowanym w tym miejscu czyli ok. 1630 r., był drewniany dwór którego właścicielem był Jan Morgenroth. Około 100 lat później dwór drewniany zastąpiony został budynkiem murowanym, zbudowanym w stylu rokoko a następnie przebudowany w stylu klasycystycznym. Po roku 1909 umieszczono w Dworze IV Zakład Ubezpieczeń dla Prus Wschodnich a w czasie II Wojny Światowej szkoła dla dziewcząt. Po wojnie urządzono tu szpital dziecięcy a w roku 1950 placówka zamieniła się w Państwowe Przeciwgruźlicze Sanatorium Dziecięce. W roku 1976 gdy wybudowano nowe obiekty szpitalne, w budynku Dworu IV urządzono hotel dla pielęgniarek który funkcjonował do końca lat 80-tych XX w. Dwór IV został opuszczony, bez stałej opieki a 10 stycznia 2014 r. wybuchł pożar w wyniku którego spalił się dach budynku.

Szkoła Wojskowa oraz Generalkommando.

Pocztówka przedstawiająca budynki powstałe w Gdańsku na przełomie XIX/XX wieku. Większe, przedstawia szkołę wojskową działającą do końca I wojny światowej - obecnie Urząd Pracy przy ulicy 3 Maja. Mniejsze, to siedziba Generalkommando, siedziba dowództwa pruskiego garnizonu w Gdańsku - obecnie Rada Miasta. W tle widać także zabudowę Wałów Jagiellońskich i sylwetkę Dworca Głównego.