Muzeum Polski
Zintegrowany system prezentacji zdigitalizowanych zasobów archiwalnych i zabytkowych.
Zapraszamy na wirtualny spacer po zbiorach Muzeum Polski.
Szkoła na Starych Szkotach
Obraz pochodzi z 1885 r. 
  Wyświetlono: 1957 , Lubi: 0.      

Szkoła na Starych Szkotach

Szkoła ludowa przy ulicy Brzegi (Radauneufer) na Starych Szkotach.

Podobne zasoby:

1912

Ulica Łąkowa

Ulica Łąkowa (Weidengasse) w kierunku Długich Ogrodów (Langgarten). Po lewej budynek Gimnazjum Królewskiego.(Ok. 1912) [IDX:1045,1683]
1958

Kościół szpitala św. Ducha

Odbudowa kościoła jako sali gimnastycznej dla SP nr 50.
ok. 1900

Reduta Koszarowa na Biskupiej Górze

Projekt Reduty Koszarowej dla batalionu piechoty powstał pod kierownictwem architekta Karla Friedricha Schinckela w 1827 r. Budowę rozpoczęto w roku 1828 a zakończono w 1833. Redutę Koszarową ulokowano w miejscu dawnej redity, zwanej „Szańcem Szwedzkim”. Całość składała się z trzyskrzydłowego budynku koszarowego na planie trapezu oraz budynku wartowniczego wraz z kasynem dla oficerów.
ok. 1910

Wielki Młyn.

Wielki Młyn, widok spod kościoła św. Katarzyny. Po prawej widać skrzydło budynku Szkoły Rzemieślniczej - działającej do 1945 roku jako Miejska Szkoła Handlowo-Rzemieślnicza.
ok. 1910

Szkoła Wojskowa oraz Generalkommando.

Pocztówka przedstawiająca budynki powstałe w Gdańsku na przełomie XIX/XX wieku. Większe, przedstawia szkołę wojskową działającą do końca I wojny światowej - obecnie Urząd Pracy przy ulicy 3 Maja. Mniejsze, to siedziba Generalkommando, siedziba dowództwa pruskiego garnizonu w Gdańsku - obecnie Rada Miasta. W tle widać także zabudowę Wałów Jagiellońskich i sylwetkę Dworca Głównego.
1904

Gmach główny „Conradinum”

Gmach główny „Conradinum” przy ulicy Piramowicza (Krusestrasse) po ukończeniu budowy. Nazwa „Conradinum” wywodzi się od nazwiska Karla F. Conradiego, szambelana królewskiego, który w 1801 r. w testamencie przekazał środki na utworzenie zakładu wychowawczego dla młodzieży, który pierwotnie mieścił się w Jankowie pod Gdańskiem. Na początku wieku przeniesiono go do Gdańska, a od 1919 r. stał się szkołą kształcącą nauczycieli. Nazwa „Conradinum” trwale związała się z gmachami przy ulicy Piramowicza. Istniejące tu od kilku dziesięcioleci Technikum Budowy Okrętów również nosi tę nazwę.(1904) [IDX:3222,2253]