Muzeum Polski
Zintegrowany system prezentacji zdigitalizowanych zasobów archiwalnych i zabytkowych.
Zapraszamy na wirtualny spacer po zbiorach Muzeum Polski.
Panorama Wyspy Spichrzów
Obraz pochodzi z 1957 r. 
  Wyświetlono: 1334 , Lubi: 0.      

Panorama Wyspy Spichrzów

Widok z wieży Bazyliki Mariackiej w kierunku wschodnim.
Widoczna ul. Chlebnicka z częściowo już odbudowanymi kamienicami, Dom Angielski jeszcze w ruinie. W głębi Wyspa Spichrzów, Brama Stągiewna a w tle Dolne Miasto.

Podobne zasoby:

ok. 1910

Wnętrze Bazyliki Mariackiej.

Wnętrze Bazyliki Mariackiej, widok w kierunku głównego wejścia. Widoczne organy zostały zniszczone w czasie wojny. Pozostała szafa organowa.
1894

Ulica Piwna i Wielka Zbrojownia

Jesienne popołudnie na ulicy Piwnej (Jopengasse). Widok w kierunku Wielkiej Zbrojowni. (Fot. R. T. Kuhn, 1894) [IDX:1552,961]
1981-05-03

Pochód 3 Majowy na ul. Piwnej.

Tworzenie pochodu obchodów święta 3 Maja organizowanego przez Ruch Młodej Polski, na ulicy Piwnej. Autor: Marek Kaliszczak
1930

Na ulicy Kaletniczej

Stara Gdańszczanka przed portalem kamieniczki przy ulicy Kaletniczej (Beutlergasse).(Ok. 1930) [IDX:1468,1031]
1907-08-23

Zawalone budynki Chlebnicka 47 i 48.

Rankiem 23 sierpnia 1907 r. kilka sygnałów że coś złego się dzieje (spaczone drzwi, odpadające tynki, pękające ściany) w dwóch sąsiadujących kamienicach, pozwoliły na udaną ewakuację niemal wszystkich osób w nich zamieszkałych. Na szczęście nikt nie zginął a z tych co nie zdążyli uciec, najboleśniej skutek katastrofy odczuła panna Kiedrowski, gdy spadając do piwnicy zmiażdżyła obie stopy. Straty materialne były z kolei bardzo duże, oprócz całkowitego zniknięcia obu kamienic (uchowały się jedynie szczyty od strony bazyliki Mariackiej) zniszczony był także całkiem spory majątek osób tam zamieszkujących, jak choćby wspomnianej panny Kiedrowski, która prowadziła sklep z tapetami i które to wszystkie uległy zniszczeniu. Obaj właściciele, rencista Franz Feichtmeyer posiadacz domu z nr 48 oraz Paul Nachtigal handlujący kawą z nr 47, po katastrofie nie byli już w stanie odbudować swych domów i obaj sprzedali je sąsiadowi z nr 45/46 p. Bernardowi Braune, który w przeciągu dwóch lat postawił nowe budynki.
ok. 1930

Ulica Kaletnicza

Brak opisu